Међународни дан несталих обележен у Београду: Ускоро наставак рада на Закону о несталима, породице траже одговоре
Координација српских удружења породица несталих, убијених и погинулих лица са простора бивше Југославије организовала је данас конференцију за медије у Београду „Где су нестали“, поводом Међународног дана несталих, 30. августа. Представници државних институција најавили су да се ускоро очекује наставак рада на Закону о несталима, који породице жртава нестрпљиво чекају.
Председница Координације Мирјана Миодраг Божин тим поводом поручила је да су питања несталих још нерешена.
„Процењује се да је у сукобима у бившој СФРЈ нестало више од 40.000 лица. Морам да прозовем међународну заједницу јер су се за време њиховог рада десили страшни злочини. Морамо се изборити да наши најмилији имају споменик. Питања има много. Питање је колико наше друштво показује бригу и заинтересованост за ово питање. Тешка је ситуација у региону кад је у питању ексхумација, још је гора ситуација на простору КиМ по том питању, јер се ту умешала висока политика. Појединим новонасталим државама одговара нејасна ситуација јер ‘кад нема тела, нема ни злочина'“, казала је Божин.
Председник Комисије за нестала лица Владе Републике Србије Вељко Одаловић поручио је да је ова тема најтежа последица рата на простору СФРЈ.
„Српске жртве су настали и злочини над Србима десили су се на просторима који су били под међународним посматрањем. На сваком простору, и у Хрватској, Сребреници, простору КиМ, све је било на месту које је контролисала међународна заједница. Више од једне трећине од укупних броја несталих су Срби. Исто је и са телима која се налазе у мртвачницама. Бар 90 тела у мртвачници у Приштини су српска. Данас имамо једну блокаду Загреба и Приштине овим поводом“, рекао је Одаловић.
Додао је да ће институције бити одговорне да наставе са радом у потрази за несталима јер су они жртве злочина.
„Јуче сам морао да реагујем на изјаву Аљбина Куртија који не признаје да је 570 Срба од 1012 несталих и да су њих убили они које он данас велича. То за њега није тема и он о томе не жели да прича“, казао је Одаловић наглашавајући да се Србија, пак, одлучно „суочила са свим што је нашла на својој територији“.
Окупљенима се обратио и помоћник министра за запошљавање, рад, борачка и социјална питања Душко Ћутило који је позвао све на солидарност са члановима породица несталих.
„Решавању питања несталих морамо приступити одговорно и сваког дана у години морамо да тражимо истину. Желим посебно да истакнем да ће ресорни министар Немања Старовић ускоро обновити активност Радне групе како би она наставила рад на нацрту Закона о несталим лицима“, рекао је Ћутило, додавши да ће Република Србија у наредном периоду улагати све напоре у неговању културе сећања.
Заменик председника Координације Душко Челић подсетио је да је 2.9.2019. године, делегацију Координације примио председник РС Александар Вучић поводом Међународног дана несталих.
„Говорили смо о Закону о несталим лицима. Тада, 2. септембра, председник је дао подршку за доношење Закона и то сваке године понављамо. Радна група је скоро завршила рад на његовом нацрту, али се 2021. године, из нама непознатих разлога, застало са тим. Прошле године, тадашњи ресорни министар је рекао да ће се наставити са радом, али се од тих речи није одмакло даље. Имали смо 22. августа ове године састанак у министарству. Више не питамо да ли ће се донети закон, него када ће се донети закон“, истакао је Челић.
Комесарка Комесаријата за избеглице и миграције Владе РС Наташа Милосављевић истакла је да обележавање Међународног дана носи обавезу да се никад не забораве нестали.
„Свака нестала особа је нечији отац, брат, син или рођак. Данас упућујемо свима апел да се максимално ангажују да би породице несталих могле да нађу свој мир. Урадићемо све што је потребно подржавајући Комисију за нестале која овде има кључну улогу у потрази за истином“, казала је Милосављевић.
Генерални секретар Црвеног крста Србије Љубомир Миладиновић рекао је да у име Црвеног крста Србије изражава поштовање за породице несталих, будући да многе породице још не могу да заврше процес туговања.
„Ово је прилика да се подсети јавност да је свака информација о несталим особама веома важна. Непозната судбина несталих најтежа је хуманитарна последица сукоба“, казао је Миладиновић.
Након Конференције за медије, делегација Координације, породице несталих, убијених и погинулих лица уз присуство осталих учесника положили су венац и цвеће на споменик свим жртвама ратова 1990-их година на простору бивше Југославије у Ташмајданском парку.
Преузето са: Косово онлајн