Одржана свечана академија у Сомбору „Да се не заборави“

Нема назад, иза нас је Србија

У Културном центру „Лаза Костић“ у Сомбору 19. новембра у организацији Удружења сомборских ветерана одржана је свечана академија под називом „Да се не заборави“.

Академија је посвећена херојима који су у одбрани отаџбине храбро стајали у првим редовима деведесетих година прошлог вијека. Организаторима је жеља да сликом, документима и пјесмом још једном укажу на значај војевања и витештва српских бораца на Кошарама и Паштрику који су вођени геслом: Нема назад, иза нас је Србија.

Све присутне је поздравио предсједник Удружења сомборских ветерана Иван Перишкић који је директни учесник битке на Паштрику, и позвао их да минутом ћутања одају пошту палим борцима на Кошарама и Паштрику, као и свим страдалим деведесетих година.

Државни секретар Министарства за рад, борачка и социјална питања Нинослав Јовановић навео је да му је изузетна част присуствовати академији.

– Култура сећања обликује генерације које стасавају, култура сјећања дефинише постојање једног народа. Много пута у не тако давној прошлости смо заборављали оне које смо морали да помињемо, морали смо јер су бранили и давали животе за ову земљу и њену дјецу.  Данас даме и господо, високо на агенди и нашег Министарства и Владе Републике Србије говоримо о пуном поштовању ветерана ратова, као и јасно законом дефинисаној подршци. Пуна сала Културног центра данас ме радује, али и говори колико је ова тема и осјетљива и важна за наше грађане.

 

Јовановић поручује да у мултиетничком,мултинационалном и мултиконфесионалном Сомбору, не смије се заборавити на грађане из редова мањинских заједница који су стајали на бранику једине отаџбине Србије.

– Настављамо сарадњу са свим Удружењима бораца ветерана, радимо заједнички на унапређењу права бораца и побољшању квалитета живота.

Помоћник градоначелника Града Сомбора Урош Бузаџић рекао је да су се на Академији сабрали да се поклоне храбрим и одлучним херојима који су се борили на Паштрику и Кошарама и тиме показали неизмјерну љубав према домовини. Својим животима бранили су оно што је свето – мир, достојанство и слобода нашег народа. Ова мјеста, урезана у колективно сјећање, подсјећају нас да постоје тренуци када се мора устати и стати на браник отаџбине, ма колико цијена била висока.

Бузаџић каже да ветерани нису само борци, већ симболи части и отпора. Њихова жртва и храброст су темељ на којем се гради наша садашњост и будућност.

– Град Сомбор с поносом и великим поштовањем препознаје рад удружења ветерана, која чувају успомене на наше хероје, пружају подршку ратним друговима и њиховим породицама и његују патриотске вриједности које су основа нашег идентитета. Пружамо подршку њиховим активностима кроз финансирање и свесрдну сарадњу јер верујемо да је наш град јачи, богатији и сигурнији уз овакве људе. Сомбор ће и убудуће бити њихов поуздан партнер.

Такође, ријеч су имали и резервни капетан Крсто Јовановић, припадник 72. специјалне бригаде и Веселин Узелац, борац из Суботице.

 

Организатори су додијелили захвалнице појединцима и установама које су дале значајан допринос промоцији тековина ослободилачких ратова Србије, очувању сјећања на хероје ослободилачких ратова и њихове жртве. Захвалнице су добили државни секретар Нинослав Јовановић, помоћник градоначелника Сомбора Урош Бузаџић, Немања Борота, припадник 125. мтбр. ЛАРД ПВО и предсједник Удружења Кошаре Нови Сад Саша Стефановић.

Захвалнице су добили и припадници 549 мтбр Цар Душан Силни из Призрена, редовни војници на одлужењу војног рока, младићи који су у најбољим годинама били на бранику отаџбине, а неки од њих изгубили и неке дијелове тијела. Кудик Емануел је борак који је остао без ноге у селу Планеја на Паштрику. Веселин Узелац изгубио је ногу у Шех ммахали у подножју Паштрика и њихов саборац Никола Ђапић.

Власница ресторана Викенд,  Валентина Драгаш, добила је захвалницу за успјешну сарадњу са Удружењем сомборских ветерана.

У Малој сали Културног центра присутни су могли да погледају изложбу посвећену херојима.

Програм је надахуто водила, Гњиланка, новинарка Данијела Аксић Мирчета.

Догађају су присуствовали чланица Градског вијећа за област руралног развоја Сања Пајић, представници Српске православне цркве, Војске Србије, удружења бораца, ратни ветерани…

Наступи ученика Музичке школе Петар Коњовић из Сомбора, Педагошког факултета и ОШ Никола Вукићевић учинили су ову академију још свечанијом.

Удружење сомборских ветерана наставља своје активности на омасовљавању удружења, обилазе села у којима живе ветерани, помажу, савјетују, а свакако и даље настављају са чувањем традиције ослободилачких ратова, чувањем истине о борби и страдању српских бораца како на простору Косова и Метохије, тако на простиру Босне и Херцеговине, данашње Хрватске…

Новинарка Српског кола

Драгана Бокун

Фото: Иван Перишкић

Нема коментара

Напишите коментар