Одржано 47. Kордунашко прело у Чонопљи

Традиционално у другој половини фебруара, Срби са Кордуна окупљају се у Чонопљи на Кордунашком прелу.  И тако 47 година за редом сваки сусрет покаже како живе, колико се поштују и чувају своје обичаје, а све то захваљујући организацији КУД-а „Вук Караџић“ из Чонопље.

Ове године 22. фебруара око 80 Кордунаша  окупило се на прелу  у ресторану „Рано јутро“  са осмехом на лицу, где су заборавили све тешке тренутке и опијени мирисом паленте , цицваре и других ђаконија преселили  се бар ово вече у завичај, који носе у срцу.

Већ пола века  Културно-уметничко друштво „Вук Караџић“ води неуморна Милка Боснић, која је поздравила на почетку вечери своје Кордунаше и овом приликом  подсетила да сваки народ живи везан за судбину свога рода који оставља путоказ за будућа покољења.

„Наше сеобе и прилагођавања у новим срединама не значе заборав већ обавезу на чување себе и свог идентитета. Бити свој и спојити генерације које гаје осећање захвалности прецима што сваке године знамо ко смо, одакле смо, коме припадамо- наша је обавеза. Макар никад не крочили на тло завичаја , нашим прелом млађима преносимо храброст, сећања на завичај и обавезу чувања себе и свог културног блага“, рекла је Боснић подсетивши  да су Срби са Кордуна насељавали од  1945. године село Чонопља у Војводини, где су 1952. године основали КУД „Вук Караџић“ како би се окупљали око традиционалних вредности из родног краја.

„Фолклористика је била примамљивија за млађе па смо тако успели да нашу децу усмеримо на чување народне традиције“, објаснила је Боснић додајући поносно да су као КУД у 2024. Години заштитили тзв „Кордунашку самицу“ (тамбуру  са четири исте жице чији је пратећи глас кварта) као нематеријално културно благо Срба са Кордуна.

Током вечери у програму су наступили чланови КУД-а који су осим игре и песме промовисали своје изворно стваралаштво, а такође приређена је томбола и уручене захвалнице заслужним појединцима и донаторима вечери.

Захвалнице су добили  Зоран Јовановски, Дејан Ерор, Бошњак Јован, Пјевац Живана, месара „Ралић“  -Кљајићево,  продавница Секулић, продавница  Липа, дрвара „Чонопља“, Месна заједница Чонопља  и Фризерски салон -Чонопља.

„Песма, игра и обичаји врате нас у доба предака , а кући се враћамо са прела договором за следеће сусретање.  Душа испуњена задовољством, тамбурица одзвања и подсећа на будућа сусретања младих, рођених у равници, а тако динарских покрета -дају наду да смо своји на свом“, поручила је председница и домаћица Кордунашког прела Милка Боснић која и у осмој деценији живота има елана и воље да младе окупља око правих вредности, а ускоро очекује и да њена иницијатива уроди плодом и да Град Сомбор започне реконструкцију и адаптацију  Дома културе Чонопља  који је важан за очување културне традиције како Срба, тако и Мађара и Бунијеваца- јер представља место окупљања три културно-уметничка друштва поменутих народа.

новинарка „Српског кола“

Весна Пешић

Нема коментара

Напишите коментар