АКТУЕЛНО:

Парастос за страдале Србе у “Олуји” служен у цркви Светог Марка у Београду

У организацији Удружења “Завичај” и Координације удружења избјеглих и расељених 4. августа велики број грађана окупио се у Цркви Светог Марка у Београду и упалио свијеће за све страдале Србе Крајишнике који су своје животе изгубили током хрватске војно-полицијске акције “Олуја” када је са простора Хрватске протјерано преко 250 хиљада људи, а убијено и нестало више од 1700 људи према званичним подацима.

Парастос је служио старјешина храма, протојереј-ставрофор Трајан Којић који је поручио да на овај дан ми Срби не треба да тугујемо, а да они који овај дан славе заправо имају разлог да жале.

“Каква је то побједа када је хиљаде људи убијено, ако није злочиначка”, запитао се свештеник Којић.

Након парастоса положени су вијенци и цвијеће на споменик у Ташмајданском парку испред спомен-плоче српским жртвама. Скупу су присуствовали народни посланик и предсједник Савеза Срба из региона Миодраг Линта, градски менаџер Мирослав Чучковић, директор „Поште Србије“ Зоран Ђорђевић, потпредсједник СРС Александар Шешељ и представници бројних крајишких удружења и удружења ветерана.

Окупљенима се обратио посланик у некадашњој РС Крајини Ратко Личина подсећајући на издају Крајине која се десила 1991/1992 и да нико више не помиње нереаговање представника Међународне заједнице на кршење мировног плана кога је та иста мировна заједница наметнула.

-Заборављају се злочини на Миљевачком платоу 1992., Равним Котарима и Медачком џепу 1993., Западној Славонији у мају 1995… Све се то заборавља, а “анализа” догађаја око “Олује” своди се на десетак дана прије и послије те злочиначке операције и лаконско објашњење- ПОБЈЕГЛИ СУ… 1915. српска војска прегазила је шиптарске гудуре и преживјела Албански голготу. Нико нормалан то није никад назвао бјегом. Српска војска побједнички се вратила на Солунском фронту, заједно са савезницима из Сила Антанте. Крајишници расути широм свијета 27 година чекају своју Антанту- ријечи су Личине којима се обратио земљацима.

Испред Удружења бораца Републике Српске Крајине обратио се предсједник Удружења Милан Гаћеша који је нагласио да је “Олуја” уствари злочин без казне.

-Док ми преживјели Срби са тих подручја жалимо своје пострадале и данас 4.августа одајемо помен свим жртвама као и уосталом свих протеклих 27 година, Хрватска сутрашњи дан слави као дан побједе и домовинске захвалности и дан хрвстских бранитеља и ту своју злочиначку акцију сматрају као своју велику и бриљантну војничку побједу, а уствари славе убиства цивила и затирање једног народа. Срби са тог подручја у то вријеме нису имали организовану ни наоружану војску па се нису могли ни бранити, јер су своју безбједност предали у руке УН и вјеровали Међународној заједници да ће их заштитити, а како смо вјеровали тако смо и прошли- казао је Милан Гаћеша и додао да Срби из Хрватске не траже много ни од Хрватске ни од Србије.

-Од Хрватске тражимо да нам не отимају оно што је наше, приватну имовину, пензије и стечена права. Тражимо право на повратак у наше куће и нашу имовину и слободан живот на тим просторима са којих су нас протјерали и надокнаду штете за уништену и опљачкану приватну имовину. Од Србије тражимо само једно, а то је да стане иза легитимних захтјева својих грађана и да се системски бори за прсва својих грађана која су угрожена у Хрвстској- закључио је Гаћеша испред

Удружења бораца Републике Српске Крајине.

Ненад Абрамовић, први човјек Удружења “Завичај” у изјави за “Српско коло” навео је да је срећан што је његово Удружење зачетник оваквог обиљежавања и да ће и даље исто наставити, а посебно је истакао захвалност градским институцијама што су препознале значај оваквог обиљежавања и рекао да је вјенац први пут положио и градоначелник Београда ове године.

-Сјећање морамо преносити на млађе генерације да нам се не би поново десио Јасеновац или неко друго овакво страдање. Данас треба у свим храмовима у Србији да се чују звона и да се сјетимо свих страдалих. Наш народ је страдао много, а српски народ у Србији нас је прихватио и примио када смо дошли што се за политичке елите до прије 10 година то није могли рећи. Данас је другачије и драго ми је што је тако. Што се тиче Хрватске ствари морају бити јасне, шта је Олуја, Јасеновац, шта је било Јадовно и Паг. Захвални смо институцијама Србије данас што се обиљежава “Олуја” великим скупом као што је ове године у Новом Саду- изјавио је Абрамовић уз напомену да Србија треба да има један Меморијални центар за све страдалнике Крајишнике гдје ће крајишко страдање бити преточено у један зид плача, као и да је у Србији потребно изгласавање Резолуције страдања Срба у НДХ.

Народни посланик и предсједник Савеза Срба из региона Миодраг Линта својим присуством такође је дао подршку обиљежавању и рекао да ће наставити да пружа подршку прогнаним Србима из Хрватске којима се бројна права у тој земљи и даље ускраћују.

-Хрватско правосуђе жели да спријечи наше људе да се врате у свој завичај и да се боре за своја права. Хрватска наставља да гради лажни мит о домовинском рату који је темељ Хрватске државе, а он гласи да су Србија и Крајишки Срби извршили агресију на Хрватску и да је Хрватска била жртва те наводне агресије. Српски народ је аутохтон народ на тим просторима и он је прогнан мимо своје воље са својих вјековних огњишта- подсјетио је Линта и поручио да је важно да се сјећамо сваке године на тај страшни злочин и да његујемо културу сјећања и да егзистирамо на повратку отетих права нашег народа и процесуирању ратних злочина.

-Требало би да се коначно у Хрватској све жртве једнако поштују без обзира на вјерску и националну припадност. Међутим сада се у Хрвстској одају почасти хрвстским жртвама док се српске жртве маргинализују и умањују- закључио је Линта.

 

Олуја“ је најмасовније и једно од најсуровијих етничких чишћења које се догодило у ратовима на просторима бивше СФРЈ.

Акција је почела 4. августа 1995. године, офанзивом хрватске војске и полиције и јединица Хрватског вијећа одбране на подручју тадашње Републике Српске Крајине, односно Баније, Кордуна, Лике и сјеверне Далмације, упркос томе што се та област налазила под заштитом Уједињених нација.

Више од 250.000 Срба из Хрватске су у колонама аутомобила, камиона, трактора стигли у Србију, из свог завичаја.

Акција је, званично, трајала четири дана и завршила се падом Српске Крајине и успостављањем контроле Хрватске над том територијом.

Међународну кривични трибунал за бившу Југославију је „Олују“ у првостепеној пресуди хрватским генералима Анти Готовини и Младену Маркачу окарактерисао као удружени злочиначки подухват са циљем трајног и присилног протјеривања највећег дијела Срба са простора бивше РКС у Хрватској.

Међутим у другостепеној пресуди су те тврдње одбачене и генерали су ослобођени.

Српско тужилаштво за ратне злочине је недавно подигло прву оптужницу за ратне злочине почињене током Олује против четири официра хрватске војске због сумње да су наредили акцију у којој су страдали цивили у избјегличкој колини.

 

Новинар “Српског кола”

Весна Пешић

 

Нема коментара

Напишите коментар