Срби из вуковарског краја на Сајму завичаја

У Новом Саду је протеклог викенда одржан Сајам завичаја на којем су Срби из региона представили своју традицију, културу и туристичке потенцијале крајева из којих долазе.

Шести по реду Сајам завичаја у Новом Саду 8. и 9. фебруара окупио је преко 200 учесника који су приказали богатство српског народа који живи у региону. И ове године организатор манифестације је Фонд за избегла и расељена лица Војводине који на овај начин жели да сачува традицију српског народа брисајући границе међу Србима. Као и претходних година, своје учешће на Сајму узело је и Заједничко веће општина Вуковар, заједно са бројним удружењима и општинама са подручја деловања ЗВО-а.

– На заједнички начин представили смо се као заједница са подручја источне Славоније, Барање и западног Срема. Овај Сајам је заиста прилика да се сретнемо са нашим пријатељима и другим удружењима која негују српску културу, језик, традицију и обичаје. Ово је прилика и да се договоре неки нови програми, прошири круг пријатеља, повећа сарадња и оно што смо до сада радили да се додатно унапреди. Такође, на овом Сајму разговарали смо о новим програмима које ћемо да организујемо, успоставили смо партнерства са нашим сународњацима из Румуније и разговарали о повезивању одређених јединица локалне самоуправе – рекао је председник Заједничког већа општина Вуковар Дејан Дракулић.

Први дан Сајма, у суботу 8. фебруара, организовани су радни панели који су се углавном односили на Републику Српску и Федерацију, док су другог дана на штандовима представљене организације из региона које су приказале традицију, културу, привреду и туристичке потенцијале крајева из којих долазе.

– Потакнуте нашом страначком активношћу, сматрамо да треба да се организујемо, заштитимо жене и да се држимо наше женске солидарности. Уз бројне обавезе, дале смо си, између осталог, и задатак очувања обичаја у смислу да сачувамо све оно што се некада дешавало у Вуковару и околини, а да је та одређена прича везана за српски народ који је од давнина на том простору. Заиста смо ту вековима, а то доказују и наши гробови и обичаји. Један од обичаја који желимо са сачувамо јесте обичај Краљица који је специфичан за наше поднебље. На Духове поворка младића и девојака ишла је од куће до куће, певали су и на тај начин призивали плодност. Управо тај обичај данас приказујемо на Сајму – изјавила је председница Актива жена градске организације СДСС-а Вуковар Светлана Антић која сматра да су као чланице поменуте организације дужне да обичаје пренесу неким новим генерацијама.

Удружење жена Бобоћанке

Међу бројним организацијама, испред Заједничког већа општина на Сајму су се представили Културно-уметничко друштво Слога из Вуковара, Културно-уметничко друштво Срем из Маркушице, КУД Живојин Жико Мандић Кнежеви Виногради, Удружење жена Бобоћанке, Удружење жена Јелица, Етно секција Свилен конац из Бршадина, као и Плави Дунав из Борова, док је у културно-уметничком делу програма наступио Ансамбл народних игара и песама из Вуковара и ЗУСОП из Борова.

– На штанду Заједничког већа општина Вуковар приказали смо народне ношње које су карактеристичне за наш крај, храну, сухоместане производе, слане и слатке специјалитете. Утисци са Сајма су позитивни, послане су поруке о очувању наслеђа и традиције. Спријатељили смо се са мноштвом људи и радујемо се будућој сарадњи – закључила је виша стручна сарадница за пољопривреду у ЗВО-у Биљана Бебић.

Маја Милановић

Преузето са: Срби.хр

 

Нема коментара

Напишите коментар