АКТУЕЛНО:

Србија и Српска обележиле 25 година од злочиначког прогона Срба у „Олуји“

Дан сећања на све страдале и прогнане Србе у оружаној акцији хрватске војске „Олуја“ обележен је вечерас у Рачи, у присуству председника Србије Александра Вучића, премијерке Ане Брнабић, председнице РС Жељке Цвијановић, српског члана председништва БиХ Милорада Додика и патријарха СПЦ Иринеја. …

Симболично, Вучић и Брнабић срели су се са Додиком и Цвијановић на пола моста у Рачи, где је патријарх Иринеј служио помен настрадалим Србима.

Патријарх:Трагично страдање невиног српског народа

Патријарх српски Иринеј рекао је да данас облежавамо тужан и трагичан догађај који је доживео наш невини народ пре 25 година и то не од неког далеког и непознатог народа, већ од народа који говори истим језиком и има готово исту веру.

Патријарх је након служења помена свим страдалим Србима у акцији „Олуја“ на мосту на Рачи рекао да једина кривица српског народа који је живео у области Хрватске то што су то били етнички Срби и православни по вери.

„Ту је да назовемо кривицом српски народ платио хиљадама невиних жртава“, рекао је Иринеј.

Каже да је српски народ плаћао цену за своје име и веру животом још од 1941. године и да је, на жалост, плаћа и данас.

„Облежавамо 25 година од страшног страдања, када је преко овог моста прешло 250.000 протераног и унесрећеног српског народа углавном нејачи лишеног својих домова и живота најближих, као најтрагичнији догађај у нашој историји, а наша браћа Хрвати га славе као највећи тријумф у својој историји“, казао је Иринеј.

Католичка црква ћути и данас

Патријарх српски подсећа да су хрватске вође говориле да њихова држава не може да буде слободна док у њој живи толико Срба и да настоје да Срби нестану.

Такође, Иринеј наводи да су Срби у Хрватској од 1941. до 1995. године постали безначајна мањина и да, иако су Срби толико пострадали од Хрвата, треба да им као православни хришћани не желимо никакво зло, као и да им опростимо, угледајући се на Исуса.

Патријарх је навео да представници католичке цркве у Хрватској почевши од Јасеновца па све до Олује као да нису видели и чули крике невиног покланог српског народа.

Додаје да је било од стране њених верника гласова осуде, али да је то било од стране малих и незнатних, али да се њихов глас није могао, нити смео чути.

„Нажалост, католичка црква ћути и данас. Радује нас што се неки родољубиви гласови чују са врха католичке цркве“, навео је патријарх СПЦ.

This is box title
Вучић и Додик открили спомен плочу на мосту и положили венце

Председник Србије Александар Вучић и српски члан Председништва БиХ Милорад Додик открили су вечерас спомен плочу на мосту на Рачи, у знак сећања на све страдале и прогнане Србе у „Олуји“, који су тим мостом прешли у Србију.

Вучић и Додик су затим положили венце на спомен плочу, након што је патријарх Иринеј служио помен страдалима.

Мост на Рачи је неми сведок страдања и патње Срба 1995. године, који су избегли из Крајине, у нападу хрватске војске и полиције у акцији „Олуја“.

Преко тог моста, који спаја Семберију са Србијом, спасавајући своје животе и животе своје деце од злочина и сигурне смрти, као жртве етничког чишћења, на стотине хиљада Срба прешло је тим мостом и дошло у Србију, у којој су нашли уточиште и наду.

На спомен плочи налази се ова порука, како би била урезана у свест свих будућих нараштаја.

„Нека нас Господ помогне да се ујединимо једни са другима“

Каже да се молимо да се то зло никада не понови, већ да буде мир, љубав и нека завлада у читавом свету.

„Свима који су били жртве тог великог страдања нека Господ да оно што су својом жртвом заслужили и нека нас Господ помогне да се ујединимо једни са другима, јер као мали народ можемо опстати само као уједињени, а они што нас расрбљују и раздвају нека су далеко од нас“, поручио је он.

Наша снага и моћ је само у јединству, нека нам Господ да то јединство, додао је он.

Додик: Наша освета за Олују – живот, слобода и мир

План хрватске војно-полицијске акције „Олуја“ био је да у Хрватској Срби више не постоје, њен циљ је био да Срби нестану, та акција је била само завршни чин који Хрвати и тадашњи председник Фрањо Туђман нису крили, изјавио је данас у Сремској Рачи српски члан Председништва БиХ Милорад Додик.

„Олуја“ је, поручио је Додик поводом Дана сећања на све српске жртве, део континуитета прогона Срба, који је почео још у прошлом веку.

Цитирајући речи песме Бранка Ћопића, који је писао о деци погинулој у Другом светском рату, Додик је поручио да су нас деца погинула у „Олуји“ заветовала да не смемо да дозволимо да се тако нешто никад не сме поновити било којем српском детету.

Поручио је да „наша освета неће бити смрт“.

„Наша освета су живот, слобода и мир, а то је снага већа од сваког зла“, рекао је Додик и истакао да је река Сава била сведок многих српских страдања током векова.

„Наша освета је то што постоје Срби који су се и данас окупили да одају пошту својим жртвама“, казао је Додик.

Подсетио је да је први хрватски председник Фрањо Туђман најављивао етничко чишћење, да се смањи број Срба како они више не би били ‘реметилачки’ фактор.

„Видели смо како се у Другом светском рату решавало српско питање у усташкој НДХ. Олуја није ништа друго него благослов великих сила да Срби буду очишћени“, навео је Додик.

Подвукао је да је Олуја била део геноцидног плана о нестанку Срба.

„Хрвати нису крили да је њихов циљ да желе Хрватску без Срба, и да их смање на статистичку грешку. Нажалост, то су Срби и доживели, и данас преживљавају те исте голготе“, рекао је српски члан Председништва БиХ.

Истакао је да српском народу у Хрватској није враћена имовина, да им се забрањује ћирилица, упитавши шта се заправо то слави у Хрватској.

„Је ли то неки нови европски стандард. Можда нисмо у тренду па то не разумемо“, рекао је Додик.

Пита се, каже, како неко може да обележава дан када је протерано 250.000 људи, а убијено 2.000 људи, углавном цивила.

„Ако су помислили да ће скрити трагове нечовештва, преварили су се“, поручио је Додик и додао да је довољно упоредити два пописа становништва и видети да је у Хрватској данас, само 10 година касније, неколико стотина хиљада Срба мање.

„Како неко може то да се слави, како неко то може називати даном захвалности…Шта им је та захвалност? Зато што су запалили 20.000 кућа, протерали 250.000 наших људи са огњишта…Ако им је то захвалност, онда то довољно говори о том дану и тој захвалности“, навео је Додик.

Хрватска је, казао је, Олујом побила и истерала Србе, али наш народ није нестао, нити ће.

„Нити има олује ни урагана који може избрисати народ у чије је темеље узидан косовски завет и уписано светосавље које толико љубе и за које су гинули вековима“, казао је он.

Хрватска се, навео је, пред светом данас хвали са многим што је српско од Тесле, преко Миланковића, Руђера Бошковића, Матавуља и многих други који су задужили свет.

Додик је рекао да је Олуја део континуитета који је почео 1895, 1902. и 1905. године када су у Загребу организовани погроми Срба, као и покатоличавања српског народа од 1908. године, а тај процес је настављен и у Првом и Другом светском рату, да би добио име Независна Држава Хрватска и лице кроз сваког фашисту и усташу.

„Тај процес и тај план добио је свој резултат кроз геноцид у Јасеновцу, Јадовну, Јастребарском, Пагу и другим нашим стратиштима. Тај процес настављен је у задарској кристалној ноћи 1991. године, а свој коначни циљ, нестанак Срба са тог простора, добио је злочиначком акцијом Олуја“, поручио је Додик.

Подсетио је да је простор Далмације и Лике, који су Срби населили још у деветом веку, очишћен од Срба, исто као и простор Кордуна, Баније и Славоније, који је српски народ у већем броју населио у 16. веку.

Зато, истакао је Додик, већ 25 година не могу да дам одговор шта данас слави Хрватска

This is box title
Успели да доведу једног Србина…

Срби у Хрватској су сведени на заједницу, рекао је Додик и додао:

„Ове године су успели да доведу Србина на обележавање своје срамотне слободе и мисле да је он довољан да злочин постане легитиман. Он је на то пристао, том једном није лако, али сам је бирао. Ми бирамо да не заборавимо јер верујемо у Божју правду…“.

Вучић: Немојте да нас терате да славимо убијање Срба и да говоримо да су то „велики кораци напред“

Само уједињени можемо све, разједињени не можемо ништа, поручио је вечерас председник Србије Александар Вучић на обележавању страдања Срба у Хрватској у операцији „Олуја“, на мосту у Сремској Рачи којима су прогнани дошли у Србију.

Српски председник је подсетио да Србија и Република Српска од 2014. године заједнички обележавају српска страдања, на шта је, истиче, поносан.

Истакао је, обраћајући се народу српском и грађанима Србије и Српске, нашим дичним Крајшницима, да од 2014. Србија и Српска заједнички обележава српска страдања и да је на то веома поносан.

„Додик и ја смо то предложили, а срећан сам и поносан што видим да је готово целокупан српски народ разумео значај те идеје и заједничког рада и показује да уједињени можемо све, а раздвојени не можемо ништа, јер били и би много слаби као те 1995. године“.

Вучић је истакао да је поносан што нису успели да нам забране да носимо српско име и презиме, јер Срби сада у правом смислу те речи имају своју слободну и независну државу, која може да устане у одбрану српских гробова и српске будућности.

„Више агресије не назива интервенцијама и кампањама, а злочине против нашег народа инцидентима и лошим искуствима већ правим именима“.

Такође, захвалан је Додику и свима у Србији што су разумели да морамо да имамо поштовање према себи и свом народу, али показујући поштовање према туђим жртвама.

Српски народе на заборави да нико више не говори о генциду у НДХ над српским народом, поручио је Вучић.

Каже да су направили зид ћутања у Јасеновцу на испразне приче политичке коме је дозвољено да положи цвет и стави усташких таблу у пречнику од неколико километара.

Напоменуо је да су Срби затирани само зато што су Срби и да су опустели од Козаре до Пребиловаца, као и да ни 10 година после Другог светског рата није било српског младића стасалог за војску.

Били су оркестрирани покличи да су Срби били криви за све и да је та матрица постављена и тешко ћемо је ми данас и сутра изменити, додао је Вучић.

Истиче да имамо обавезу према нашој деци у Србији и Српској да то урадимо и да им истином отворимо очи, али не маштајући да ћемо променити мишљење света, јер у Хрватској то нису сами радили.

Председник Србије наглашава да морамо, не ћутећи о злочинима који су и наши сународници починили, да укажемо на све ужасе које су Срби искусили.

Како је рекао, само је мала и унижена Србија која нема шансу за економски и демографски опоравак била прихватљива западним силама и свима око нас.

„Србија није никог терала да призна геноцид, само да покаже пијетет према српским жртвама“

„Морамо да им покажемо да у тим плановима нису успели и да смо успели као Србија и Српска да кажемо ‘не’ лажима и да подигнемо главу и не вређајући кажемо да Србија живи и да неће нестати и неће носити жиг срамоте који су јој на чело стављали“.

Вучић је рекао да то нећемо дозволити ма коликом ценом то плаћали.

Одговарајући на позиве да се у име помирења прослави годишњица Олује, а тиме и страдање Срба у Хрватској, Вучић је рекао да Србија није никог терала да призна геноцид, само да покаже пијетет према српским жртвама, онако како је Србија имала снаге да не прећути злочине које су починили Срби.

„Нисмо вас терали никада да признајете геноцид почињен над српским народом што је нешто толико очигледно, већ смо само тражили да покажете пијетет према српским жртвама. Не морате ни лажне сузе да показујете. Само реците да знамо да је у Јасеновцу страдао цео један народ, јер је носио погрешно презиме“.

Да се каже да је у Јасеновцу страдао цео народ, као и у Јадовну и Пребиловцима, само зато што су носили српско име и презиме.

„Ми смо имали снаге да кажемо, када год су Срби негде нешто учинили да то не сакривамо“.

Зато, каже, „немојте да нас терате да славимо заједно са вама убијање Срба и да говоримо да су то „велики кораци напред“, како бисмо били добри Европи.

Ова избегла колона, каже, показује како је то било пре 25 година и сведочи шта је прошао наш народ.

„Хоћете да славимо да би добили аплаузе у Европи, да би били добри њима. Нећемо да славимо трагедију српског народа и убијање српских цивила, српске деце…Србија неће пристати никада на такво понижење“, рекао је Вучић.

„Што се тиче оних који ћуте о најтежим злочинима из Другог светског рата и најтежем етичком чишћењу после Другог светског рата каква је била Олуја, наше је да им кажемо да ми помирење желимо и мир – увек, помирење да, али понижење никада“, поручио је Вучић.

Вучићево извињење Крајишницима

Председник Вучић упутио је вечерас посебно извињење Крајишницима, због те 1995. године, „не само зато што је Србија подигла белу заставу“, већ зато што је Србија, како је рекао, срамно ћутала, и јер им није дала да тракторима уђу у центар Београда.

„Сви прилази граду били су запоседнути да они који су живели у Београду не би видели размере трагедије и катастрофе нашег народа, да неко не би видео како народ тешко живи и од чега и од кога је побегао. Извините Крајишници, бескрајно вам хвала за оно што сте урадили за своју Србију“, истакао је Вучић у Сремској Рачи.

Он се позвао на речи једног немачког писца – да се без родне груде може, али без деце и свог народа не.

„Крајишки народ пронашао је своју Србију и свој народ, и данас је крајишки народ који са свима другима доприноси расту и напретку Србије. Видите огромну снагу коју имају да јачају Србију“, рекао је Вучић.

Он је указао да је Србија сада јача него што је била 2005. и 2015. и биће, каже, јача 2025. него што је 2020 и захвалио и Крајишницима на томе.

Осврнуо се и на Бранка Ћопића и његову песму Петровачка цеста, на како је рекао, прогоњеног Ћопића, за кога нема места у многим градовима бивше Југославије.

„Ћопић је спевао песму Петровачка цеста, а наш грех је што ништа нисмо знали, што смо ћутали док је он певао о деци избеглицама у Другом светском рату. Зато нам се то поново десило на истој, Петровачкој цести“ указао је Вучић.

Он је рекао да је Олуја била највећи злочин етничког чишћења у коме је протерано више од 250 000 људи, убијено на хиљаду деце, стараца..

„Наша обавеза је да више не ћутимо да се Петровачка цеста не би поновила, одбијамо да то чинимо“, поручио је Вучић.

„Да смо само то понављали за Ћопићем, „О страшна птицо…ста сам ти крива била“, можда данас не бисмо били овде“, рекао је Вучић и поставио како је рекао најпростије питање:

„Шта су вам та деца била крива, зашто сте последњег дана после свега и ту децу морали да убијете, ста су вам били криви људи у колони да их протерате и отмете имовину“, упитао је Вучић.

„Да ли је могуће да је држава могла само без њих да се створи и зато што су били други народ и друга вера“, приметио је Вучић у обраћању.

Он је додао да се и данас понављају исти захтеви, али је то узалуд.

„Србија цени мир и никога не угрожава и не тражи ништа. Не пристаје ни на понижење, ни на ћутање“, рекао је председник.

Он је Хрватској поручио и да док они славе, ми ћемо да тугујемо.

„Не можете то да нам забраните, да тугујемо за нашим Крајишницима“, поручио је Вучић.

Тугујемо, каже, јер су их са таквом радошћу протерали са вековних огњишта из Книна, Славоније, Срема, Барање…

„Нећемо дозволити да неко било када некажњено убија ни Срђана, ни Мрђана ни Млађана“, поручио је Вучић осврћући се на, како је рекао, најлепшу српску песму „Стојанка мајка Кнешпољка“.

Србија више никада неће бити тако слаба као пре 25 година да би многи у региону и свету могли да буду срећни и задовољни.

Он је истакао да ће Србија поштујући суседе и БиХ бити уз Републику Српску и помоћи, као и за наше Крајишнике.

Присутни

Обележавању у Рачи, као представници Срба у Хрватској, присуствовали су „деца из колоне“ која су пре 25 година прешла у тој колони у Србију, а онда су се, након неколико година, у жељи и чежњи за завичајем, вратили и почели да обнављају свој живот и живот свог народа у Хрватској и сада тамо живе.

Меду њима је Ања Шимпрага, посланица у Сабору, која је прошле недеље одржала емотиван говор и изговорила реченицу: „Пред вама стоји девојчица из колоне“, док су остали председници општина или заменици председника општина у којима Срби имају релативну већину или је у њима највећи број Срба који живе у Хрватској.

Србија и Република Српска шесту годину заредом заједно обележавају велику српску трагедију, прогон 250.000 Срба из Хрватске, поново на истом месту као и први пут, на мосту преко којег је највећи број избеглица на тракторима прешао Саву и ушао у Србију.

 

Нема коментара

Напишите коментар