АКТУЕЛНО:

Свечана академија СПД „Привредник“: 120 стипендиста у години јубилеја

Ријетка су удружења која могу обиљежити 125 година од оснивања. 125 година добротворног рада. Оно што Привредник чини посебним је управо то што не само да помаже младе људе да се школују и образују, него потиче и развија емоцију да је помагање највећа вриједност која се на крају исплати, речено је на свечаној академији овог уторка у Музичкој академији у Загребу, којојм је Српско привредно друштво Привредник обиљежило 125. годишњицу од оснивања.

–Тачно прије 125 година Привредников оснивач и утемељитељ, највећи Привредников добротвор Владимир Матијевић је говорио: ’Највеће је доброчинство спремати и оспособљавати ваљане људе, особито омладину, за рад, дати, наћи, збринути им поштена рада и зараде и заштићавати њихове интересе.’ Помоћи и заштитити ’ваљане људе, особито омладину’ Привредников је примарни циљ кроз све године свог постојања и дјеловања. Исто тако, ништа мање важан циљ је привредно, културно и просвјетно снажење српског народа и очување и развијање српског националног идентитета, рекао је Никола Лунић, предсједник Привредника.

Привредник је једна од најстаријих добротворних организација у Хрватској и уз младе је од краја 19. стољећа. Увијек је био њихов ослонац, унаточ забранама и протјеривањима, вођен основним начелима: рад, штедња и честитост, то је остао и данас, речено је на свечаној академији.

–На Привредникове вриједности, његову имовину, у прошлости се неколико пута безобзирно насртало до његовог уништења. Но, Привредник се увијек изнова враћао у живот. Његов рад, резултате, његове вриједности нитко није могао затрти, порећи, јер су били хумани, али зато је државна сила и слијепа моћ у два наврата (НДХ и комунистичка Југославија) одузела Привреднику сву непокретну имовину, коју су његови добротвори завјештали искључиво за помоћ у школовању сиромашне српске дјеце, и ставила је у своје интересе и функције. Та имовина данас је разасута по многим мјестима у Хрватској. Највише је има у Загребу. Дио те имовине је у државном власништву, дио у власништву локалне самоуправе, а дио узурпиран и бесправно се користи. У дијелу имовине у Загребу Привредник је подстанар за коју плаћа најамнину. Та имовина нажалост до данас није враћена Привреднику. Том чињеницом највише су ускраћени управо млади људи јер многима нисмо у могућности помоћи, иако им је помоћ неопходна за школовање и образовање. Многима је образовање једини пут изласка из безнађа сиромаштва, указао је Лунић на неправду која у великој мјери кочи и ограничава Привредникове активности и племениту мисију.

Он је подсетио и да се изазови нових друштвених околности и ситуација понешто разликују од пријашњих времена, али да положај Срба у Хрватској у својој суштини остаје исти: подручја у којима у значајном броју живе и даље су девастирана и привредно и културно запуштена и неразвијена, а асимилација у урбаним срединама је често бијег од нелагоде, страха и дискриминације. Велики број оних који желе бољи и достојанственији живот излаз је нашло, нажалост, у одласку и исељењу.

Међу онима који су одличили да бољу будућност траже и граде управо у Хрватској, ове године је и укупно 120 Привредникових стипендиста. Они већином долазе из крајишких подручја у Хрватској, долазе из Книна, Бенковца, Голубића, Бискупије, Имотског, Борова, Вуковара, Негославаца, Боботе, Мирковаца, Плашког, Крњака, Срба, Грачаца, Вргинмоста, Бјеловара, Глине, Топуског, Дарувара, Пакраца, Белог Манастира, Даља, Осијека, Загреба,… Из Фонда „Владимир Матијевић“ за стипендирање надарених ученика и студената слабијих материјалних могућности ове године додијељено је 60 студентских и 58 ученичких стипендија. Ради се о одличним ученицима и студентима веома слабог имовинског стања. Мјесечна стипендија из овог фонда за студенте износи 160 еура, а за ученике 80 еура. Из Фонда „Ивана Вујновић“ за стипендирање одличних студената додијељене су двије стипендије у мјесечном износу од 200 еура. Дакле, Привредник у школској/академској 2022/23. години стипендира укупно 120 ученика и студената, што је највећа бројка стипендиста на годишњем нивоу до данас.

–Кад помислим на тих 125 година Привредника, помислим колико је само људи проживело своје младости сличне овој мојој, а са том истом потпором, са тим истим ослонцем коју пружа Привредник. Коликом је броју људи за то вријеме Привредник ојачао наду толико потребну у овој доби, омогућио стабилну базу на којој је онда свако градио неку своју специфичну надградњу, а која без те базе сигурно не би била могућа. То је разлог толике захвалности коју вечерас осјећам, рекао је Леон Ћеванић, студент треће године повијести на Филозофском факултету у Загребу и стипендист фонда „Ивана Вујновић“, који се овом приликом захвалио члановима и донаторима Привредника у име свих стипендиста.

– Много је времена прошло од оснивања, али темељна начела и задаће Привредника непромијењи су до данас. Рад, штедња, честитост – вриједности су у темељу Привредниковог постојања и дјеловања. Протоком времена оне не губе важност ни актуалност, напротив, управо њих Привредник устрајно преноси на младе, истакнула је Мелита Мулић, савјетница за људска права и цивилно друштво у уреду предсједника РХ и изасланица предсједника Републике Хрватске господина Зорана Милановића.

–Основа Привредника је увек био напоран рад и изврсност, што су врлине које су нам у данашњем друштву насушно потребне. Најважније што Привредник има јесу његови стипендисти, млади људи посвећени свом образовању и развоју, усмјерени на поштивање своје традиције, културе и вриједности. Зато ми је неизмјерно драго што се број стипендиста континуирано повећава, рекла је потпредсједница Владе Републике Хрватске Ања Шимпрага, и поручила ученицима и студентима да су они темељ друштва, здрави темељ једног друштва који шаље поруку да будућности има.

Завидни Привредникови резултати, упркос скромним ресурсима којима располаже, постигнути су захваљујући храбрости и солидарности људи добре воље који желе и могу помоћи главну Привредникову дјелатност стипендирања талентираних ученика и студената. Захваљујући помоћи државе Србије и солидарној помоћи српских организација у Хрватској, међу којима је један од већих донатора Српско народно вијеће, Привредник из године у годину повећава број стипендиста. Обративши се свечаном скупу, предсједник СНВ-а Милорад Пуповац најавио је да ће и убудуће СНВ финанцијски потпомагати Привредникове фондове и да је један од главних приоритета поврат Привредникове имовине.

Институцијама, организацијама и многим појединцима који препознају важност улагања у образовање и важност очувања културног и националног идентитета, ове године придружио се успјешни бизнисмен из Швицарске Никола Поповић, који је потомак Срба из Загреба који су некада помагали Привредник. Он је наставио њиховим стопама значајном личном донацијом за стипендирање ученика и студената.

–Човек који добије шансу увек мора да размишља како да другима пренесе тај дуг. Ја имам усвојену децу којој говорим да једног дана када на њих дође ред, и они морају усвојити децу. Ако у животу добијете срећу ван својих очекивања, морате да се одужите. Ви који сте стипендисти, подсећате ме на судбину моје мајке, Личанке, која је имала глад за образовањем, али није имала могућности за образовање. Ви имате Привредник. Али није циљ да се само образујете и да имате одскочну даску за цео свет. Ви сте одавде, циљ је да будете успешна карика у ланцу Хрватске, да се развијате у овом крају и да поможете свим својима да крену истим путем, поручио је Поповић и истакнуо да ће и даље помагати стипендисте.

Народна посланица у Народној скупштини Републике Србије Сања Лакић пренела је честитке предсједника Републике Србије господина Александра Вучића и поручила свим стипендистима да је Србија коначно довољно снажна да их све пригрли на прави начин и да су увек добродошли у својој матици.

–Идеја коју је у овај комад земље засадио српски трговац Владимир Матијевић је идеја која за циљ има улагање у памет, у младост, у децу, а самим тим у будућност. То је идеја која вам каже да знањем можете да се поносите, али то је и идеја да се поносите својим српским именом, својим српским презименом, својом историјом, традицијом, обичајима, вашом вером. То је идеја у којој чувате своје са највећом љубављу, али и пошујете и волите своје комшије и са њима живите у миру, поручила је Сања Лакић.

Како је предсједник Привредника истакнуо, без традиционалне духовне и материјалне подршке и помоћи Српске православне цркве, било би знатно теже остваривати постављене циљеве. А посебно без материјалне и духовне подршке Његове Светости патријарха Порфирија који својим личним средствима помаже рад Привредника. За сву помоћ и подршку коју већ годинама пружа Привреднику, Његовој Светости патријарху српском Порфирију на свечаној академији уручено је највеће Привредниково признање – Велика диплома Владимира Матијевића за изнимно доброчинство и активизам у заједници у духу традиционалних Привредникових начела рад-штедња-честитост.

–Највећа добит свих наших активности јесте сусрет, заједничарење свих који су упућени једни на друге, без обзира на то ко одакле долази, ко којим језиком говори, које је боје коже, пола и по реду ко је било које различитости у односу на неког другог, поручио је патријарх српски Порфирије захваливши се за признање од Привредника.

У културном дијелу програма наступила је Пјевачка дружина Светлане Спајић са пјесмама из Крајине, Далмације, Херцеговине, сјеверне Босне као и Косова и Метохије. Ово је иначе био и први наступ ове пјевачке дружине у Загребу, иако дружину још од самог оснивања 2009. године прати свјетска репутација. „Лепши повод за свој први концерт у Загребу није могла дружина да замисли“, закључила је Светлана Спајић.

Фотографије са свечане академије које је забиљежио Јовица Дробњак погледајте на Фацебоок страници СКД „Привредник.

Оливера Радовић; П-портал.нет

Преузето са: Банија онлајн

Нема коментара

Напишите коментар