У Бањској на Косову и Метохији одржана 15 конференција Савеза Срба из региона

У мјесту Бањска на Косову и Метохији у времену од 24. до 26. марта о.г,  а поводом 24. годишњице НАТО агресије на СРЈ, одржана је петнаеста скупштина Конференције српских националних организација из земаља региона. На скупштини били су присутни представници из земаља региона: Румуније, Мађарске, Словеније, Хрватске, Републике Српске, Федерације БиХ, Македоније, Албаније и Црне Горе.

Предсједник Управног одбора Конференције др Момчило Вуксановић упознао је са планом рада Конференције, а у име домаћина присутне је поздравио Момчило Гвоздић, предсједник локалне самоуправе. Он је истакао да општина Звечан са Српским националним савјетом Црге Горе има дугу историју заједничке сарадње и да се нада да ће убудуће то бити случај и са осталим кровним организацијама српског народа у земљама региона.

Момчило Вуксановић је истакао да је Конференција симболично организована у Бањској на Косову и Метохији, како би српском народу са ових простора пружили подршку у чувању својих националних интереса. Исто тако, да дамо подршку нашој матичној држави да сачува територијални интегритет  и Косово и Метохију у оквиру Републике Србије. Нагласио је да  је Србима из региона стало до јединства српског народа: „ми смо један народ, и желимо да народ на Косову и Метохији схвати да ми мислимо о њима, да смо спремни да помогнемо у оквиру наших могућности и да смо лојални припадници српског народа  из региона“.

Присутнима се испред Управе за сарадњу са дијаспором и Србима у региону обратио савјетник директора за регион Ђорђе Алексић. Поздравио је одлуку организатора да се Конференција одржи на Косову и Метохији. Нагласио је да  „смо ми један народ, одакле год да долазимо. Оно што постоји овдје, на Косову и Метохији, не постоји нигдје у свијету. Толико сакралних објеката, та енергија, духовност која кроз вијекове долази до нас. Наши преци, наши свеци, су дали све што су имали да би то оставили нама“.

Затим су представници Срба из региона изнијели проблеме са којима се сусрећу. На основу њихових излагања могло би се закључити да је једино подношљиво стање у Румунији и Мађарској, а да код свих осталих постоје одређени проблеми. О стању у Хрватској говорио је замјеник градоначелника Вуковара Срђан Колар, а о положају избјеглих и прогнаних Срба из Хрватске генерални секретар Удружења Срба из Хрватске Милојко Будимир.

Конкретан програм на заједничкој сарадњи за ову годину изњели су представници  Удружења грађана „Светосавске свечаности“ из Чачка. Они су предложили да се почетком августа одржи у Чачку заједничко дружење младих из региона. Циљ овог дружења  би био да  млади преко предавања из историје и обиласка споменичке баштине дођу до спознаје да духовни и културни простор  надилази државне границе. Преко духовног и културног јединства  увијек је лакше постићи и политичко, економско и свако друго јединство међу српским народом.

Учесници Конференције посјетили су и манастире Бањска, задужбину српског краља Милутина и манастир Соколицу на територији општине Звечан, као споменик културе од изузетног значаја. Посебан значај има скулптура Богородице са Христом која је путовала на велику свјетску изложбу у Њујорк, као дио највећих естетских достигнућа умјетности Византије, и својеврсни амбасадор српске културе и истине. У Косовској Митровици учесници конференције посјетили су храм Светог Димитрија а код споменика „Бијели анђео“ запалили свијеће и одали пошту страдалим у НАТО агресији.

Ка крају конференције учесници су усвојили Проглас:

  • Да не прихватају колонизацију српских историјских простора, која се очигледно жели постићи признањем и успостављањем нове албанске државе на вјековном простору српског народа;
  • Српски народ из региона залаже се за праведно и трајно рјешење конфликта на Косову и Метохији, у преговорима Србије са Европском унијом и Сједињеним америчким државама, у складу са међународним правом и резолуцијом Савјета безбједности УН 1244;
  • Српски народ из региона пружа безрезервну подршку државним институцијама да у оквиру Устава Републике Србије обезбиједи аутономију и пуну равноправност својим грађанима на Косову и Метохији;
  • Срби из региона спремни су на сваки вид одрицања и помоћи српском народу на Косову и Метохији ради постизања праведног рјешења гарантованог Уставом Републике Србије и међународним правом;
  • Српски народ из региона инсистира код институција Републике Србије да се изнађу законска рјешења која ће омогућавати иста права српском народу из региона као и свим другим грађанима Републике Србије.

Милојко Будимир
Ген. Секретар Удружења Срба из Хрватске

Извор: Банија Онлине

Нема коментара

Напишите коментар