Одржана Калиновачка олимпијада ,,Дани кошевине, Гвозно-Моба-Озон-2024″
У циљу неговања традиције и сећања на мобе током Одбрамбено отаџбинског рата и чувања успомене на славну Војску Републике Српске, Општина Калиновик и Борачка организација општине Калиновик 27. јула организовала је на Гвозно пољу традиционалнуманифестацију, Калиновачку олимпијаду ,,Гвозно-Моба-Озон-2024″.
30 година је прошла од прве мобе коју су ратне 1994. године на Гвозну у општини Калиновик организовали борци и народ јер су морали да се уједине и сналазе ради пуког преживљавања, па је кошевина била начин да се стока прехрани и војска и становништво тако преживи.
Ова манифестација почела се организовати 2014. године како се не би заборавило све оно што је Војска Републике Српске и народ овог краја учинио за Републику Српску и њено стварање. Манифестација је прерасла у Олимпијаду на којој из године у годину учествује све већи број такмичара и посетилаца, па је ове године тај број прешао хиљаду људи, који су уживали у природним лепотама овог краја.
Програм манифестације, као и претходних година почео је парастосом у Сркви Светих Петра и Павла, паљењем свећа и полагањем венаца на централном Спомен обележју на ком јеуписано 359 имена људи који су положили своје животе у протеклом одбрамбено-отаџбинском рату, уз присуство представника борачких организација, руководства општине Калиновик, председника Удружења гардиста 1. Гардијске моторизоване бригаде Жељка Дакића, представника Министарства за борачко инвалидску заштиту и гостију из Србије.
Осим такмичења у кошењу у склопу Калиновачке олимпијаде одржане су и витешке игре: вучење конопа, бацање камена с рамена, скок у даљ, потезање клипа, бој на греди и трчање у врећи на 50 метара.
Учесници и гости пристигли су из Семберије, Сарајевско-Романијске регије, Херцеговине, Шипова, Крајине и Србије.
У кошевини су се такмичила 22 такмичара, а победио је Вук Вучковић из Чачка, вишеструки победник познате Косидбе на Рајцу и на многим другим сличним такмичењима.
Манифестацији је традиционално присуствовао и Дарко Младић, син генерала Ратка Младића који потиче из Калиновика.
Он је овом приликом истакао задовољство што се оваква манифестација организује у знак сећања на погинуле борце којима се одаје пошта на овај дан и што се на тај начин још једном окупљају у миру сећајући се својих жртава, са поносом на мир који је за народ овог краја створен.
Манифестацији су присуствовали представници општинских борачких организација из Гацка, Фоче, Требиња, Билеће, Невесиња, Рудог, Источнe Илиџе, гости из Чајетине, Чачка и са Рајца (Србија) представници Министарства за борачко-инвалидску заштиту инвалидску и Удружење гардиста.
Међу гостима из Србије манифестацији је присуствовао Драган Јовичић представник Косидбе на Рајцу.
,,Утисци су феноменални. Први пут смо били у Калиновику и са мном је први пут дошао и овогодишњи победник, косац Вук Вучковић. Дочекани смо као домаћински, и драго ми је да смо остварили сарадњу и пријатељство са организаторима. Врло радо смо разменили искуства и савете у организацији сродних манифестација, а надамо се да ће Калиновачка олимпијада у наредним годинама постати још препознатљивија и посећенија”, поручио је Јовичић.
Како је настала манифестација за „Српско коло“ говорио је представник Туристичке организације општине Калиновик Синиша Ђорем.
„Прва кошевина на Гвозну одиграла се у ратним годинама 1994. године из потребе да се сакупи храна за стоку зазимски период. Мушки чланови породице боравећи на војним положајима нису били у могућности да раде послове на сеоским домаћинствима и ту се дошло на идеју да војска покоси Гвозно поље. Следећа кошевина организовала се 2014. године и од тада па до данас оргнизује се традиционално сваке године. Кошевина Гвозно-Моба-Озон 2023. године прерасла је у Олимпијаду са такмичарским делом манифестације где осим у кошењу траве се организују и Витешке игре“, навео је Ђорем који нам је испричао и како се данас живи у овој малој општини у Републици Српској.
„Број становника у општини Калиновик од периода пре ратапа до данас опада, што због ратних дешавања као и миграција у веће градске средине из потребе бољих условаза живот, што доводи у неповољан положај мале општине попут наше. Општина Калиновик у предратној 1991. години бројала је око 4600 становника, а пописом из 2013. године тај број је нешто око 2240 становника.
Становништво општине претежно се бави земљорадњом и сточарством а општина се бори да задржи домаћинства кроз планска улагања, подстицаје у области пољопривреде, сточарства и туризма. Туристички потенцијали општине Калиновик субројни а најзначајнија су природна богатства: природна и вештачка језера на Зеленгори, Лелија и Трескавица, река Неретва, културно-историјски споменици, планинарско-бициклистичке стазе, верски туризам итд.“ истакао је Ђорем позивајући овом приликом све који воле природу да посете Калиновачку општину јер се неће покајати.
Након такмичарског дела приређен је ручак за учеснике и госте, као и музички концерт звезде народне музике Гордане Лазаревић.
Награде су биле новчане у свим дисциплинама, а за победника у кошењу 1000 км и поклон коса и гладарица.
Списак победника:
– Скок у даљ: 1. место Мемедовић Михајло, 2. место Спремо Радован, 3. место Крајишник Александар,
– Трка у врећи: 1. место Крајишник Александар, 2. Место Стефан Илић, 3. место Михајло Мемедовић,
– Бацање камена са рамена: 1. место Марковић Милош, 2. место Петар Илић, 3. место Спремо Радован,
– Повлачење клипа: 1. место Човић Никола, 2. место Андрић Радован, 3. место Душан Савић,
– Бој на брвну: 1. место Крајишник Александар, 2. Место Ковачевић Данило, 3. место
Петар Илић,
– Повлачење конопца: 1. место Рудар Таг Угљевик, 2. место Српски соко Невесиње, 3. место Џими комерц Пригревица (Србија),
– Кошевина: 1. место Вучковић Вук из Ч
ачка, 2. место Ракита Зоран, 3. место Крупљанин Небојша.
новинарка „Српског кола“
Весна Пешић