Пала последња клапа на снимању филма „Невесињска пушка“
У комплексу Белог двора на Дедињу јуче су снимљене посљедње сцене документарно-играног филма „Невесињска пушка“. Тиме је завршена прва фаза овог пројекта, који је један од најважнијих који су посвећени обиљежавању 150. годишњице устанка који су Срби у Невесињу подигли за ослобођење од вишевјековне окупације Османског царства.
Сценарио за филм написао је Светко Ковач. Након успјешне војничке каријере, написаних неколико књига и сценарија за телевизијске серије и филмове, писањем сценарија за овај филм Ковач је испољио посебну посвећеност како би садашње и будуће генерације знале истину о устанку и да им та истина буде представљена на разумљив и за њих прихватљив начин.
„У припреми за писање сценарија ишчитао сам сву до сада објављену грађу која се са научно-историјског аспекта сматра релевантном за доношење суда о Невесињском устанку“, каже Ковач и додаје:
„Од домаћих аутора за разумијевање прилика у Невесињу и Херцеговини у фази припреме за дизање устанка незаобилазна су свједочења Риста Пророковића, а о дипломатској историји устанка то је књига Василија Васа Гутића. Посебну пажњу завређује књига Вилијама Стилмана, дописника листа Лондон тајмс, који је у својим извјештајима са терена дао драгоцјене податке, како о борбеним дејствима тако и о дипломатским активностима које су имале важног утицаја на ток и исход устанка. За документарни дио филма ангажовани су реномирани историчари из Србије, Српске и Црне Горе који су у излагањима обухватили сва питања од значаја за устанак. У играном дијелу филма снимљене су сцене које са документарним треба да пруже широј публици јасну и разумљиву представу о устанку. Сада нам предстоји захтјеван посао на постпродукцијској обради филма и увјерен сам да ће он бити емитован уочи централне свечаности која ће се одржати у Невесињу 6. јула ове године“, закључио је Ковач.
Режију филма потписује Иван Стефановић. Он је током снимања будно пратио сваки детаљ настојећи да филм у коначном облику за гледаоце буде на највишем умјетничком нивоу.
„Моја знања о овом устанку била су прилично оскудна. У току припреме као и током самог снимања увјерио сам се у хероизам тих људи који су се осмјелили да, практично голоруки, покрену борбу за ослобођење против моћне турске царевине. Кад сагледам актуелну политичку ситуацију, дјелује да се готово ништа није промијенило и да се историја практично понавља. Ја сам врло задовољан са свим аспектима рада током снимања и увјерен сам да ће ово бити изузетно добар филм и користан да шира јавност сазна шта су радили наши преци“, истакао је Стефановић.
Снимању је присуствовао и Миленко Авдаловић, начелник Општине Невесиње. Он није крио задовољство што је овај дио пројекта успјешно приведен крају.
„Ја изражавам велико задовољство што се уопште кренуло са снимањем оваквог филма и што свједочим успјешном завршетку његове прве фазе. Подсјећам вас да је документарно-играни филм једна од четири тежишне активности које је усвојио Организациони одбор за обиљежавање овог великог јубилеја. Увјерио сам се да ће ових дана ући у штампу књига Невесињска пушка, пуцањ који одјекује вијековима, што је други тежишни задатак Одбора. Преостаје нам да се организује и припреми централна свечаност у Невесињу и свечана академија 15. септембра у Сава центру у Београду и ја се надам да ћемо и то реализовати на високом нивоу. Уз низ садржаја које ће се у организацији других субјеката спроводити на више нивоа и локација увјерен сам да ће 150. годишњица Невесињске пушке бити обиљежена достојно, онако како и заслужују наши преци“, закључио је Авдаловић.
Подсјетимо се да је за обиљежавање овог великог јубилеја 30. новембра прошле године у Невесињу формиран Организациони одбор који чине највиши руководиоци Република Србије и Српске: предсједници Република, предсједници влада, министри за његовање традиција, министри за културу, те начелник Општине Невесиње и представници Удружења Невесињаца у Београду.
Текст и фотографије: Зоран Јањић
Извор: Радио Невесиње