Срби из личког села Мељновац окупили се у завичају и обележили Помен за 100 страдалих од усташке руке у Делић јами 1941. године
Већ осму годину некадашњи мештани српског села Мељновац у Лици, које припада општини Доњи Лапац, окупљају се у родном крају, по Илиндану, 3.августа. Тако је било и ове године, када се 40-ак земљака скупило у селу, које је 1995.године спаљено до темеља и потпуно угашено.
Према речима домаћина и главног организатора овог окупљања Саше Крњајића, село је скоро тридесет година пусто, али уз његову иницијативу и групе ентузијаста пореклом из села, од 2008.године почели су да се спонтано окупљају и чине све што могу да село поново оживе.
„Око педесет кућа 1995.године у селу је остало без домаћина. Овај народ је по други пут за 80 година убијан и протериван. Мељновчани данас живе расути по свету, Србији, Ирској, Енглеској, Швајцарској, Америци итд. Без обзира на све ми смо успели да почнемо обнову своје дедовине. Мој отац је из Мељновца, а мајка из суседног села Лохово и ту сам проводио најлепше дане детињства, иако сам рођен у Београду где и данас живим. Од 1995. до 2003.године нисам долазио у село и од тада поново три пута годишње посећујем завичај и поносан сам што сам обновио породичну кућу“.
„Исто су урадили и други мештани,па сада има 11 обновљених кућа. Заједнички смо скупили потписе за иницијативу да нам надлежне службе прикључе струју, у чему смо успели уз помоћ Милорада Пуповца, политичког представника српске националне мањине у Хрватској. 29 година после, у Мељновцу је на видику електрификација“, испричао је Крњајић који је од 2016.године домаћин, сад већ традиционалног дружења у селу, на којем се сваке године окупља све већи број Мељновчана.
Не заборављају своје село, али ни претке, комшије и родбину, страдалнике у Другом Светском рату у усташком покољу када је у Делић Јами код Завоља, близу Бихаћа 28.јула 1941.године побијено и бачено у јаму 100 Мељновчана. Тим поводом за душе невиних жртава од 2019.године 1.августа организују Помен на овом месту.
„Ово је шесто по реду служење Помена на месту где су наши невино страдали, а међу њима су и моји најближи рођаци. 27. јула 1941. на дан Устанка, у најсеверније подручје слободне територије, у село Мељновац, дошле су Усташе из суседног села Скочај код Бихаћа. Главни организатори били су Блаж Ковач и Марјан Росандић ( учитељ деце из Мељновца који су ишли у Скочај у школу док није почела са радом школа у Мељновцу 1937.год.) Усташе су одвеле 100 људи, међу којима је било и деце ,затворили су их у школу у Скочај где су преноћили. Сутрадан 28.7.1941. године одвели су их везане на Делић јаму код Завоља где су их убили. Са стрељања је успело побећи 6 људи. Осим 100 људи из нашег села, овде је убијено још 864 припадника српског народа из околине Бихаћа. Усташе су ту доводиле Србе, мушкарце, жене, децу и старије од јуна до августа 1941.На овом месту је направљен споменик 1973. године, који је унишен, па смо на моју иницијативу покренули да се плоча обнови“, навео је Крњајић чији је прадеда и деда тада убијени, док му је други деда( који је као двадесетједногодишњи младић провео 4 године у заробљеништву у Немачкој током Другог Светског рата) нестао 1995.године док је чувао овце у околини Мељновца и до данас нису пронађени његови посмртни остаци.
„Наш задатак је да памтимо и поштујемо наше жртве и невино страдале чијом крвљу је натопљена земља наших предака. Не смемо заборавити како нам се историја не би понављала“, поручио је Крњајић.
Антрфиле: Мељновац, личко село, које се данас зове Мелиновац, налази се испод планине Пљешевица, на граници са БиХ, удаљено 25 километара од Доњег Лапца.
новинарка „Српског кола“
Весна Пешић