У Инђији одржана изложба и предавање посвећени реформатору ћирилице Сави Мркаљу

У пословно- образовном центру у Инђији поводом 240 година од рођења Саве Мркаља 14. децембра 2023. одржано је предавање и изложба посвећени реформатору српске ћирилице и пјеснику. Ово предавање и изложбу организовало је Завичајно друштво Ђорђе Војновић.

 

О животу, раду и значају Саве Мркаља говорио је др Душан Иванић, магистар Симо Поткоњак говорио је Мркаљеве стихове неколико традиционалних пјесама извела је Кордун изворна група,  секција Завичајног друштва. Уз све то, програм је био обогаћен изложбом фотографија којом се такође обиљежава Мркаљева година јубилеја.

Непосредно пред крај програма у причу о Сави Мркаљу укључио се и београдски глумац поријеклом са Баније Дејан Стојаковић који на свом репертоару има монодраму која говори о овом великану наше историје

Како је за Српско коло рекла предсједница Удружења Наташа Косановић ово није први пут да Завичајно друштво “ Ђорђе Војновић “ спомиње Мркаља.

– Говорило се о њему у оквиру манифестације Кордун је у нама када је дио Кордуна пренијет у Срем путем изложбе и Кордунашког прела. Рекло се тада само неколико чињеница о Сави Мркаљу учитељу, монаху, филологу, песнику и његовом значају за наше писмо,  за нашу ћирилицу.  Истакло се тада да је велики ирски писац Џорџ Бернард Шо дошао до закључка да је српска ћирилица најсавршеније писмо на свијету и један заокружен и логичан систем. Чак је у свом тестаменту оставио новчани износ од 367 000 фунти Енглези који успе да реформише и упрости енглеску абецеду по узору на нашу ћирилицу и азбуку. До дана данашњег то никоме није пошло за руком.

Иванић је навео да је Мркаљ рођен у срцу крајишког простора, прво је то била банија, а послије Кордун јер је био син граничара.

– Осликава у много чему судбину културе Срба у Хрватској, забачена, непризната, прогоњена, од илирских времана, преко српско-хрватског заједништва, па у југословенским водама, тако да је та култура једва помињана, све док није дошло до кризе и знакова распада Југославије. Од тада Мркаљ постаје култна личност крајишких Срба. На неки начин он је нека врста пандана тој култури. Изронио је из таме заборава, чинило се да је потпуно заборављен.

Значај Саве Мркаља је у томе јер је отворио пут реформи српског писма. Иако је његов приједлог реформе језика дочекан са забраном, значај његовог дјела ипак је препознат касније. Постао наш први „проклети ” пјесник, али је био и научник. Ушао је у српску филологију у вријеме апсолутног хаоса у српском правопису. Српско писмо је имало 44 слова, а Мркаљ је та слова свео на 25 знакова и при томе је задржао један знак да буде ЋЂЈЊ. Мркаљ је први покушао да објасни физиологију гласова.

Завичајно удружење Ђорђе Војновић врло је активно током цијеле године. Могу се похвалити са чак близу 50 гостовања на разним манифестацијама у протеклој години. Посебно су поносни на песничке дане Мита Чортан у склопу који и промовишу часопис Инђијски културни канделабар који је изашао већ шеснаест пута. Организују многе радионице, предавања за своје суграђане, промоције књиха. Ове године су по први пут организовали такмичење у рецитовању за средњошколце и студенте и планирају да то такмичење буде традиционално сваке године.

Новинар Српског кола

Драгана Бокун

ФОТО: Наташа Косановић

Нема коментара

Напишите коментар