АКТУЕЛНО:

На основу иницијативе Миодрага Линте ЈП Пошта одштампала поштанску марку са ликом славног српског пјесника Алексе Шантића

Сви значајни извори кажу да је прије сто година тачније 02. фебруара 1924. године освануо најтужнији дан у историји Мостара, када је одјекнула вијест да се у вјечност преселио славни српски пјесник и академик Алекса Ристов Шантић.

Током свог живота Шантић је кроз своје стихове пуне емоционалног бола изражавао родољубље и пркос за национално и социјално угрожен српски народ. Рођен у вријеме Османлијског царства, највећи дио свог живота је провео у Аустроугарском царству у коме је био прогањан. Дочекавши слободу и остварење сна у коме је српски народ напокон био уједињен у Краљевини СХС, спјевао је најљепшу оду српском војводи Степи Степановићу дочекавши га у родном Мостару.

Историја српске књижевности га памти као једног од најзначајнијих родољубивих пјесника који је посебно био инспирисан косовском тематиком. Да је Алекса Шантић био и остао свесрпски пјесник најбоље свједоче стихови пјесме Моја отаџбина.

Шантић је био и побједник анонимног конкурса за химну Краљевине Србије, коју је 1904. године расписао краљ Петар I Карађорђевић, али под политичким притиском она никад није заживјела.

Деценијама након смрти Шантић је дијелио судбину свог српског народа. За вријеме одбрамбено-отаџбинског рата Срби су убијани и прогоњени из Мостара и долине Неретве. Дојучерашње комшије су се побринуле да темељно униште и српске симболи у том граду. На почетку рата је порушена и запаљена Саборна црква Свете Тројице подигнута 1873. године, оштећен гроб великог Алексе, а град под Вележом је остао и без његовог споменика и улице.

Штампањем поштанске марке удружење Савез Срба из региона жели да подсјети на значај лика и дјела Алексе Шантића са надом да ће његова поезија бити још присутнија у ђачким читанкама и да ће се и будуће генерације Срба напајати господственим родољубљем.

Важно је нагласити да је Пошта Србије први пут одштампала персонализовану поштанску марку са ликом Алексе Шантића поводом стогодишњице његове смрти.

Предсједник Савеза Срба из региона
Миодраг Линта

 

 

Нема коментара

Напишите коментар