У Новом Саду одржана Скупштина Удружења бораца, ратних војних инвалида, породица погинулих Покрајине Војводине

У организацији Удружења бораца, ратних војних инвалида, породица погинулих Покрајине Војводине одржана је редовна годишња седница Скупштине 20.априла у просторијама Месне заједнице Ветерник у Новом Саду.

Осим делегата и чланова седници су присуствовали бројни гости међу којима заменик градоначеника Новог Сада Игор Црнобарац, оснивач фондације „Завичајност“ Душко Ћутило, заменик секретара за борачка питања АП Војводине Милош Урошевић, председница Савеза Крајишких удружења Ранка Срдић Милић, начелник Јужнобачког округа Милан Новаковић и народни посланик и председник Савеза Срба из региона Миодраг Линта.

На дневном реду Скупштине био је извештај председника Удружења за 2023.годину, финансијски извештај Удружења за 2023. годину и план рада за 2024. годину.

Председник Удружења Драго Ступар поднео је извештај о раду за 2023.годину у којем је истакао да се посебно радило на томе да Србија призна праведну борбу Крајишких бораца, што конкретно значи да се свим борцима, припадницима војске и полиције РС Крајине коначно призна ратни стаж за читаво време рата у двоструком трајању, као и остлим официрима који су се заједно са њима борили.

 

Ми од Министарства одбране и Министарства за рад, борачка и социјална питања само тражимо да поштује закон о правима бораца, војних инвалида и цивилних инвалида рата и чланова њихових породица и да коначно Крајишким борцима призна ратни стаж и изда решење о признању ратног стажа од 27.априла 1992.године. У протеклом периоду захтевали смо од Министарства за рад, ревизију борачких Удружења јер се дешава да једно лице има више удружења из области борачке заштите. Тражимо да се свим регистрованим борцима омогући приоритет у здравственој заштити на следећи начин: У општој лекарској пракси да нема заказивања, у специјалистичким службама и клиничким центрима постоје лакши приступи, а када су операције у питању, од момента дијагностификовања и саме операције да буде скраћен рок чекања на максимум 30 дана“, навео је неке од најважнијих циљева којима се Удружење бавило и наставља убудуће, а у наредном периоду чиниће потребне кораке како би се признавао статус борца уз потврду два жива сведока, као и да се допуни постојећи закон са одредбом да се захтев за признавање својства ратног војног инвалида може поднети без временског ограничења, а надлежна комисија да донесе одлуку о сваком појединачном захтеву, јер се последице могу приказати након дужег периода од престанка ратних дејстава.

Такође тражимо да се цивилним лицима из РСК која испуњавају услове, призна статус цивилних инвалида рата, зато што постоји одређен број ових лица примања имао до 2013.године када је укинута Савезна уредба која је регулисала то питање. Важно је још, да држава Србија тражи од међународних установа да Хрватска да укине сва кривична гоњења за српским становништвом које живи ван граница Хрватске, како не би живели као у гету. Србија коначно треба да пружи стручну правну и финансијску помоћ српским борцима које прогони хрватско правосуђе, а знамо да Хрватска све ово спроводи зарад застрашивања и спречавања повратка Срба са ових простора на своја вековна огњишта“, подвукао је Ступар и позвао на јединство српског народа.

Подсећања ради, Удружење бораца, ратних војних инвалида и породица погинулих Покрајине Војводине своје деловање усмерава као организација потомака одбрамбених ратова од 1912 – 1918 године, припадника НОР-а 1941 – 1945 године, учеснике ратова од 1990 – 1999 године, ратних и мирнодопских инвалида. У свом раду Удружење се фокусира на унапређење економског, социјалног, здравственог и свеукупног положаја у међународним повељама о људским и грађанским правима бораца, ратних војних инвалида и породица погинулих Удружења.

Након завршетка радног дела седнице Скупштине, присутнима су се кратко обратили и гости који пружају подршку раду Удружења.

Заменик градоначелника Новог Сада Игор Црнобарац пренео је поздраве градоначелника Милана Ђурића уз напомену да са Удружењем имају одличну сарадњу и увек радо подржавају њихове иницијативе и пројекте. Он је истакао да смо данас као држава довољно јаки да јасно и гласно говоримо истину и не стидимо се ње и имамо довољно снаге и храбрости да обележавамо страшне датуме из наше прошлости, попут Олује и Бљеска, и да подижемо споменике нашим великанима који треба да остану у аманет будућим генерацијама као лик и дело којем треба да теже.

Миодраг Линта истакао је важност борбе за права крајишких бораца, чиме се он бави као народни посланик у Скупштини Србије.

Мислим да је то једна од кључних тема којом морамо да се бавимо. Сматрам да би требало да држава Србија уведе гарантовану пензију за све српске борце, и да та пензија буде на нивоу просечне пензије у Србије. Осим тога, имамо и бројне друге проблеме, попут тога да етнички мотивисана правосуђа у Загребу и Сарајеву плански и систематски покрећу судске поступке с циљем да би оправдала лаж да су Муслимани и Хрвати жртве великосрпске агресије, а да су Срби злочиначки народ. Од државе Србије тражимо да Србима који пролазе кроз ове поступке пружи стручну правну и финансијску помоћ“, поручио је Линта и подсетио да се залаже за оснивање два Меморијална центра у Србији, а то су Меморијални центар геноцида над Србима у НДХ и Меморијални центар српских жртава на простору бивше Југославије.

Када бисмо имали институцију која се стручно бави овим темама, онда би посао Удружења био само да допуне и својим подацима и документима помогну и допринесу успешном раду“, закључио је Линта.

У знак захвалности за подршку удружењу у претходном периоду, председник Драго Ступар уручио је захвалнице најзаслужнијима.

Свештеник Борислав Милић благословио је скуп, а у оквиру културно-уметничког програма наступили су гуслар Петар Мишковић и песникиња и председница Савеза Крајишких удружења Ранка Срдић Милић.

 

новинарка „Српског кола“

Весна Пешић

Нема коментара

Напишите коментар