Сећање на 3 000 убијених на Дудику
Одржавањем комеморације већ осам деценија за редом у организацији Заједнице удружења антифашистичких бораца и антифашиста ВСЖ и Удружења антифашистичких бораца и антифашиста града Вуковара изражава се пијетет за све жртве Другог светског рата.
Бројни представници српских организација, институција антифашистичких удружења из Хрватске и региона 10. маја поводом обележавања Дана победе над фашизмом одали су почаст и положили венце за жртве убијене провођењем нацистичке идеологије и режима током Другог светског рата.
– Ова година је јубиларна, 80. годишњица победе над нацифашизмом као једном пошасти која је однела преко 50 милиона живота у свету. Овај простор задесила је зла коб. На овом пашњаку, где су царовали дудови јаловци, зли људи су у јулу 1941. године довели недужне људе и убили их само зато што су били друге вере, националности и различитих уверења. Најокрутнији део онога што се дешавало предводило је усташко редарство на челу са Виктором Томићем све до 1943. године. Убијено је око 3 000 лица, а поименично знамо за 655 жртава. Како би отргли од заборава то зло време, ми као заједница антифашистичких бораца и антифашиста настојимо да се сећамо наших предака и да то сећање и културу памћења преносимо на потомке с циљем да се то зло више никада не понови. Дакле, 1945. године војнички јесте побеђен нацифашизам, али он у идеолошком смислу још увек није поражен. Данас је таква идеологија још увек присутна у глобалним размерама и догађаји који се још увек одвијају подсећају на 1940. годину. Много је мржње и данас присутно због чега сматрамо да је наша дужност да се боримо како до зла више никада не би дошло – рекао је председник Заједнице удружења антифашистичких бораца и антифашиста Вуковарско-сремске жупаније Лазо Ђокић.
Како би изразили поштовање и пијетет за побијене особе, сваке године у Вуковар долазе и представници Савеза удружења бораца Народноослободилачког рата из Инђије.
– У Вуковар долазимо јер нас на то позива и подсећа наша савест како никада не бисмо заборавили на наше жртве које су живот положиле у борби против фашизма. Захваљујући фашистичкој идеологији људи су били накарадно подељени и мучени у зависности од тога ком народу и којој вероисповести припадају. У то време је једна младост престала зато што ју је неки тамо усташки нож пресекао. Данас као и сваке године долазимо овде како би неговали култ сећања на све борце који су дали своје животе у борби против таквих идеологија и да би неговали култ саосећања према свим жртвама нацистичке творевине, а како нам се такво зло више никада не би поновило – поручила је потпредседница СУБНОР-а Војводине и председница СУБНОР-а Општине Инђија Драгица Ковачевић.
Поред осталих делегација из Србије, БиХ и Хрватске, венац су положили и делегати ЗВО-а на челу са председником Дејаном Дракулићем, представници Клуба СДСС-а на чијем челу је била потпредседница странке Драгана Јецков, као и сви функционери у извршној власти са српским предзнаком.
Програм је употпуњен адекватним културно-уметничким садржајем којег су припремиле ученице Гимназије Вуковар са својом професорком српског језика и књижевности Љиљаном Бајац Николић која је водила комеморативни програм. Након комеморације у Борову је у сали Галеб одржана свечана академија на којој је председник ЗУАБА-е истакнутим појединцима за изузетан допринос у неговању вредности антифашизма и културе сећања НОБ уручио признања. За развијање и ширење идеје антифашизма међу народима и грађанима признање су добили саборска заступница Драгана Јецков, председник ЗВО-а Дејан Дракулић, заменик жупана ВСЖ из реда српске заједнице Срђан Јеремић и заменик градоначелника из реда српске заједнице Града Вуковара Срђан Колар.
Поред чињенице да се комеморација одржава већ осам деценија сваке друге суботе у мају месецу, њен значај за време интонације државне химне и тренутак када се одавала почаст жртвама минутом ћутње ипак је био нарушен јер се истовремено одигравала утакмица уз звиждуке и вику на оближњем стадиону на Митници.