АКТУЕЛНО:

Српским повратницима у кантону 10 ни марка за инфраструктурне пројекте

Српске повратничке општине у Федерацији остале су без средстава Министарства за људска права и избјеглице БиХ. Дрвар, Гламоч, Грахово и Босански Петровац пријавиле су на конкурс Министарства више пројеката, али ниједан није одобрен. У овим општинама то називају срамним. У Министарству кажу да ове локалне заједнице овог пута нису биле приоритет.

Конкурс је био намијењен за обнову и изградњу комуналне и социјалне инфраструктуре и електрификацију. Све то је неопходно српским повратничким општинама, али средства нису добили. Повратници су разочарани. Истичу да овакве одлуке нису логичне, али да то није први пут да се дешава.

Дрвар, Грахово, Гламоч и Босански Петровац симбол су повратка у цијелој БиХ, кажу у петровачком Центру за подршку повратницима.

– У Босанском Петровцу и данас постоје села која немају електричну енергију. Очигледно је да о тим људима тамо негдје у Сарајеву више нико и не брине. Вјероватно је то њима и далеко па и не мисле како је тим људима и како они проживе и зиму и љето – каже директор Центра за подршку повратницима Немања Давидовић.

Српски повратничке општине су на конкурс пријавили више пројеката у вриједности од скоро два милиона марака. Кажу да је то једна од ријетких прилика да конкуришу за средства за инфраструктуру.

– Прошле године та сума је била 25 хиљада, годину прије тога 50 хиљада марака. Дакле, нисмо очекивали значајну и велику помоћ, али смо очекивали ту симболичну помоћ, да знамо да министарство на нивоу БиХ води бригу од повратницима и расељеним на нивоу цијеле БиХ – навела је начелница општине Дрвар Душица Рунић.

Урош Ђуран, начелник општине Грахово, истиче да ниједан пројекат није прошао на конкурсу.

– Нажалост, то је истина, а сад због чега и како заиста не знам. Од неких људи који су били у Комисији сазнали смо да ће сад у марту бити поново отворен нови јавни позив и да се ту пријавимо, те да ћемо ту, наводно, проћи са нечим – каже Ђуран.

Ове општине нису биле приоритетне за 2023. годину, јер су за њих раније издвојена значајна средства, истичу у Министарству за људска права и избјеглице у Савјету министара. Одлуку о томе коме ће средства бити додијељена доноси комисија у којој су представници Влада Српске и Федерације и Савјета министара.

– Овакав састав комисије обезбјеђује да се одлуке доносе плански, системски и у складу са пројектима који се проводе на терену у оквиру других пројеката, на међународном, ентитетским и локалним нивоима, а у циљу ефикаснијег провођења обавеза из Анекса 7 – наводе у Министарству за људска права и избјеглице.

У српским повратничким општинама страхују да ће небрига Федерације и нивоа БиХ према повратничком становништву довести до исељавања.

Извор: РТРС

Нема коментара

Напишите коментар