Вучић у УН сасуо истину у лице о дешавањима на Косову и Метохији
Председник Србије Александар Вучић је на седници Савета безбедности УН аргументовано и уз обиље доказа представио под каквим терором и у каквим условима живе Срби на КиМ, не либећи се да чињеницама допуни извештај шефице Унмика, каже професор Драгана Митровић.
Седница Савета безбедности Уједињених нација посвећена шестомесечном извештају генералног секретара УН Антонија Гутереша о раду УНМИК-а одржана је у Њујорку, а Србију је представљао председник Александар Вучић.
Неумољиви аргументи о положају Срба на Косову и Метохији
Пре Вучића поглед на ситуацију на Косову и Метохији изнела је шефица Унмика Каролин Зијаде која је вешто у свом извештају избегла да помене ситуацију у којој се налазе Срби на Косову и Метохији.
Професор Факултета политичких наука Универзитета у Београду Драгана Митровић је у свом коментару акцент ставила на излагање српског председника које је било, како је рекла, доста опсежно и критично према извештају шефице Унмика.
„У њеном извештају много тога нисмо чули или се једном или ниједном помињало оно што би указало на право стање права Срба на КиМ, односно на свакодневно кршење њихових прва. Дакле, систематско подривање њиховог опстанка тамо, док је са друге стране, како је наш председник и напоменуо, осам пута поменут догађај из Бањске. Председник је указао да се сви догађаји ређају ван контекста па је тако упозорио да је и Бањска последица претходног стања, притиска, терора над Србима које спроводи Куртијева власт,“ истакла је Митровићева.
Неки су прву пут чули неке ствари
Председник Вучић је, додаје наша саговорница, исцрпно и детаљно објашњавао начин на који се од стране привремених косовских институција систематски обавља притискање и терорисање српског становништва.
„Такође је изнео и најкрупније злочине учињене против Срба од када постоји УН мисија и указао да је потребно да се она ојача, као и да је ово прилика да се на тај начин оснажи поверење у ту институцију и да се због времена у коме живимо показује потреба за снажнијим присуством и деловањем УН“, напомиње Митровићева.
Она констатује да је после говора председника Србије уследио пропагандни сет такозване председнице приштинских институција Вјосе Османи, али је уверена да је говор председника Србије добро разумео и чуо свако ко је то желео.
„Дакле, то је све у пакету али битно је да све оно што је наш председник изрекао да су чули сви који су хтели да чују јер то није нека површна и празна пропаганда већ је све крцато чињеницама и објашњењима, контекстуалним и суштинским. Ко год је желео да то чује, од медија па до представника различитих држава, могао је да чује. Говорио је и о агресији на СРЈ, и о резолуцији о Сребреници која се припрема, дакле у ширем контексту тако да ко је заинтересован, а ценим да је сада повећано интересовање због ове резолуције, могао је да чује и неке чињенице које можда и није знао о Косову и Метохији,“ каже она.
Великоалбански пројекат
Вучић је, истиче наша саговорница, у ствари указао на један пројекат који се дешава иза сцене а то је стварање велике Албаније и понашање албанског фактора на Балкану, и то пред очима света а на задовољство Запада ком је потребан вазал на Балкану.
„Њима јесте циљ да имају такве врсте клијената да би могли да спроводе своје агенде и то се види и из излагања и Куртија и Османијеве. Јер увек користе неке фразе – да смо ми мали Руси или да прети опасност од Русије и праве непримерене паралеле које су комичне. Ало то наилази на добар одјек у том политичком простору и у доминантној политичкој култури која не залази много у то да ли је нешто истинито или не, јер се креће у границама антируске хистерије. А то се и лепо уклапа у политичке контексте њихових ментора у Америци или Немачкој, тако да то је оно што Запад тражи. Јер сваки колонизатор тражи вазале и домаћу елиту како би остварио своје пројекте. Ми то искуство имамо са Албанцима, од турских времена до данас,“ каже наша саговорница.
Иначе приштинска делегација због протокола је имала проблем да уђе на седницу а кад је ушла, Вјоса Османи је изазвала својеврстан скандал јер је увела на седницу и наводно силоване жене да сведоче о наводним српским злочинима. Уследила је оштра реакција српског председника, који је показао и фотографију силоване и убијене жене на Косову и Метохији за време рата, а Османијев потез назвао неком врстом политичког театра и намештаљком за српску делегацију.
Председник Србије Александар Вучић подсетио је на почетку свог обраћања да је прошло 11 година од потписивања Бриселског споразума, као и да су Срби испунили све на шта су се обавезали, док формирање Заједнице српских општина није ни на видику. Подсетио је и да је 8. фебруара одржана специјална седница у СБ УН због ситуације на КиМ, а због тога што привремене институције у Приштини стварају неподношљиве услове за живот Срба и других неалбанаца.
Sputnik Portal
Преузето са: ИСКРА