Инкубатор претњи по читаву Европу: Галијашевић упозорава на вехабијска насеља у БиХ
Највећи проблем Босне и Херцеговине је што једни организују радикалне исламисте по разним насељима, чак и по великим центрима, а други не желе да признају да постоје, указао је стручњак за борбу против тероризма Џевад Галијашевић.
Вехабијска насеља у БиХ и данас постоје, што потврђују и стране службе, али би, према Галијашевићевим речима, министар иностраних послова у Савету министара Елмедин Конаковић би то волео да прикрије будући да је до 2018. године био високи функционер СДА, странке која је учествовала у изградњи те мреже.
Представници Републике Српске у Парламентарној скупштини БиХ недавно су упутили писмо Сенату и Конгресу САД у коме су навели да је БиХ већ дуго уточиште радикалних исламиста и да националистичке политике највећих бошњачких странака потврђују намеру да БиХ владају без Срба и Хрвата.
Они су у писму истакли да у Федерацији БиХ постоје села у којима становници спроводе шеријатски закон, као и да су делови БиХ насељени Бошњацима и даље дом бројним “спавачким” ћелијама Ал Каиде и ИСИЛ-а које би потенцијално могле бити активиране ако и када стигне наређење.
Галијашевић је напоменуо да неке од тих вехабијских заједница делују против Исламске заједнице у БиХ, а да, као и СДА, и данас сарађују са терористичком организацијама Муслиманско братство, Ал Каида, Ал Нусра и Исламска држава.
На консолидованој листи Савета безбедности УН је и извештај који је уручен Амбасади БиХ у Москви пре више од годину дана о 168 исламиста који су отишли да ратују на украјинској страни против Русије.
“То би нас онда довело до онога шта је у ствари ‘авансно разбијено’ и о чему Конаковић у ствари говори”, рекао је Галијашевић након Конаковићеве изјаве да су наводи о муџахединима, како каже, глупости и да су у селима у којим се примењује шеријат “разбијени авансно”.
Галијашевић је навео да је више од 500 лица таквих лица отишло на сиријско ратиште из БиХ, а да је спроведено формално договорених 45 судских процеса.
“Готово све пресуде су биле договорене између Тужилаштва и оптуженика и уопште сврха кажњавања није остварена. Дакле, само 45 лица од 500. Још се стотинак налази у Идлибу и ми за њима не трагамо”, напоменуо је Галијашевић.
Он је подсетио и на извештај италијанских обавештајних служби, објављен у италијанској штампи, а који је указао на постојање најмање 20 џихадистичких ћелија на Балкану.
У извештају је апострофирана једна од њих, терористичка група звучног назива “балкански лавови” која је представљена као “инкубатор претњи по Европу”.
Задатак те групе је, према италијанским обавештајцима, да “ојача периферне зглобове” ИСИС покрета по европским градовима, што у преводи значи – да организује и реализује терористичке напада по старом континенту.
“У Сарајеву легално, нескривено делује терористичка организација “Муслиманско братство”. То је организација коју су ЕУ, САД, Јапан, Саудијска Арабија, Египат и неке друге државе, прогласиле за терористичке организације”, навео је Галијашевић.
Галијашевић наглашава и да мрежа вехабија из БиХ делује на подручју других држава.
“То је питање које се више не може гурати под тепих. Нису разбили авансно, него су те заједнице авансно разбиле традиционални однос према исламу и према држави. Оне се понашају као да држава не постоји”, истакао је Галијашевић.
Где се све налазе вехабијске ћелије
Галијашевић је навео да је на територији Федерације БиХ од 2016. године до данас регистровано 69 вехабијских насеља у 20 локалних заједница, од којих су неке на граници са Републиком Српском.
Само у зеничком подручју има их девет, и ту у насељима Подбрежје, Шерићи на потезу између Зенице и Теслића, Тетово, Жељезно Поље, Немила, Топчић поље, Ораховица, Горња Махала, Старина и Арнаути.
Када је реч о Сарајеву, Галијашевић каже да су то насеља Сокоље, Осијек, Бољаков поток, Заклопача, у близини аеродрома “Бутмир”, Бријешће брдо, Доброшевићи, Рајловац, Баре код Ступа, Касиндолска и Заулице.
Галијашевић је навео да те вехабијске заједнице постоје и у општинама Жепче, Завидовићи, Бановићи, Бихаћ, Цазин, Доњи Вакуф, Грачаница, Горажде, Хаџићи, Какањ, Калесија, Маглај, Сребреник, Тешањ, Травник, Тузла, Велика Кладуша и Живинице.
МУП Српске: Пратимо и контролишемо ситуацију
Министар унутрашњих послова Републике Српске Синиша Каран изјавио је данас да су надлежни републички органи регистровали више од 100 параџемата, које контролишу и интензивно прате у вези са проблематиком екстремизма и тероризма, у вези са развијањем екстремног вехабијског радикализма, као и повратницима са одређених страних ратишта.
Под лупом су, како је Каран навео, и повратници са страних ратишта. Министар унутрашњих послова РС сматра да ће и Народна скупштина Републике Српске можда ускоро расправљати о овом питању, указујући да је ресорно министарство још пре девет година формирало посебну управу за праћење и борбу против екстремизма и тероризма.