АКТУЕЛНО:

Линта: Никада нећемо заборавити смишљену ликвидацију најмање 125 Срба у Госпићу 1991. године

Предсједник Савеза Срба из региона Миодраг Линта истиче да никада нећемо заборавити смишљену ликвидацију најмање 125 Срба у личком граду Госпић у љето и јесен 1991. године. У питању је један од кључних доказа да је циљ проусташког режима Фрање Туђмана био стварање етнички чисте хрватске државе без или са што мање Срба. Хрватски државни врх спречио је истрагу о тим ликвидацијама иако је било добро познато ко су наредбодавци и извршиоци убистава.

Скоро половина од најмање 125 убијених Срба одведено је из својих кућа и станова и убијено од 16. до 18. октобра 1991. године. Пронађени су и сахрањени посмртни остаци свега 57 жртава, док се за осталима још трага. Према неким процјенма у Госпићу је током 1991. године убијено више од 200 Срба.

Важно је нагласити да су од почетка 1991. године у Госпићу и многим хрватским градовима Срби били изложенима притисцима, пријетњама, увредама а убрзо је почело минирање српских кућа и локала. Затим су припадници хрватских паравојних формација почели да хапсе српске цивиле и припаднике ЈНА. Срби су одвођени у Окружни затвор, градску болницу која је претворена у војни објекат и затворе у мјестима Кланац, Смиљан, Заблате и др. гдје су пребијани и мучени често до смрти.

За монструозни злочин над Србима у Госпићу осуђени су на минималне затворске казне само тадашњи секретар Оперативог штаба у Госпићу Тихомир Орешковић на 15 година, тадашњи командант 118. Бригаде Мирко Норац на 12 година и Стјепан Грандић на 10 година. Осуђени ратни злочинац Мирко Норац је за госпићке и личке Хрвате и већину хрватског народа херој Домовинског рата који је по свом карактеру био освајачки и агресивни рат. Нажалост, десетине припадника хрватске војске и полиције који су планирали, хапсил ии учествовали у ликвидацијама нису одговарали пред лицем правде.

Линта тражи да Србија оснује Меморијални центар српских жртава на простору бивше Југославије чији би циљ био правна, политичка борба за истину о карактеру ратова деведесетих година прошлог вијека и за истину о страдању српског народа. У оквиру Меморијалног центра требало би, између осталог, подићи монументални споменик српским жртвама страдалим у ратовима на простору бивше Југославиjе од 1991 до 2000. године.

У Београду, 16. октобар 2023. године

Информативна служба
Савеза Срба из региона

 

Нема коментара

Напишите коментар