МИЛОВАН ПЕЦЕЉ: Јевто Дедијер не само да је волио Херцеговину, него ју је уздуж и попријеко препјешачио
На Коларцу одржано предавање професора Милована Пецеља „Јевто Дедијер и Херцеговина“ као најава научног скупа у Требињу
Предавање проф. др Милована Пецеља „Јевто Дедијер и Херцеговина“ које се односи на живот и дијело овог великог научника и најзначајнијег истраживача Херцеговине, одржано је 19. марта у малој сали Коларчеве задужбине у Београду.
На предавању је, осим професора Географског факултета у Београду, Милована Пецеља, који је до сада издао неколико књига и научних радова о Јевту Дедијеру, говорио и његов колега историографичар, професор емиритус др Стеван Станковић.
Зашто тема „Јевто Дедијер и Херцеговина“ објаснио је професор Пецељ на самом почетку предавања.
– Јевто Дедијер је типичан изданак свог родног краја, који је са добрим осјећајем научне мјере, учинио пером да се Херцеговина памти више него што би се памтила, без његовог заносног писања о старом добром завичају. Свједок је бурних збивања на свјетској позорници који су били од највећег значаја и који су се динамично смењивали до краја његовог живота. Доживио је њемачку континенталну хегемонију Бизмарка, продор Aустроугарске на средишњи Балкан, велики процват Британске империје под вођством краљице Викторије, Руску револуцију, балканске ратове и слом турске империје. И, на крају, свједок је катастрофе њемачког и аустроугарског царства 1914. године – рекао је Пецељ, који је заслужан за обнову рада студентског друштва „Јевто Дедијер“.
-Дедијер je припадао оној генерацији наших снажних људи и карактера који су се, и научно и патриотски, разбудили у сами освит слободе и хитали да надокнаде све што је било пропуштено у временима дугог ропства. Репрезентативни изданак српске патријахалне културе, Јевто Дедијер је, од сељанчета и чобанина из Чепелице крај Билеће, самопрегорним радом и урођеном бистром памети, стигао до Велике школе у Београду и доктората у Бечу, свагда служећи своме народу – истакао је Пецељ у свом излагању.
На предавању се могло штошта, до сада непознато широј јавности, сазнати, о животу великог научника. Занимљиво је да је Дедијерова докторска дисертација коју је 1908. год. завршио у Бечу обухвата истраживања сточарског начина живљења и сточарских кретања у Херцеговини.
-У то вријеме сточарство је било основна привредна грана у Херцеговини. Сточарска кретања утицала су на економске прилике, миграције становништва, настанак сточарских катуна и насеља, генерално, она су снажно утицала на антропогеографске прилике Херцеговине – биљежи професор Пецељ о Дедијеровом раду и истраживању Херцеговине.
Предавач је заинтересовану публику подсјетио на огроман друштвени и културни допринос Дедијера који је са Васиљем Грђићем био покретач и први уредник часописа „Преглед“. Са Светозаром Ћоровићем, Јевто Дедијер једно вријеме је уређивао и часопис „Српску ријеч“. У Босанском сабору је држао говор о улози учитеља у новом друштву, што је изазвало велику пажњу јавности. Био је посланик Босанског сабора, првог сазива. Након избора у звање доцента на Београдском универзитету, Јевто Дедијер са супругом Милицом преселио се у Београд.
– Када је Аустроугарска објавила анексију БиХ, Вукан Круљ и Јевто Дедијер били су једина два Србина интелектуалца у Босни и Херцеговини, који су у знак протеста напустили државну службу. О томе је писао и Владимир Гаћиновић. Идеал уједињења спајао је младе људе који су били храбри, непоколебљиви и одлучни. Те идеје су учврстиле познанство Јевта Дедијера са младобосанцима, попут Гаврила Принципа који је једно вријеме становао код Дедијера у Београду – навео је професор Пецељ који је сакупљајући грађу о Дедијеру дошао у посед 44 писма која је Дедијер упутио Цвијићу, а овај их сачувао, као и још 40 писама која је послао Кочићу, Љуби Стојановићу, Љуби Јовановићу итд.
– Та епистоларна грађа послужила нам је да склопимо коначну картину о Дедијеру. Писмена преписка је трећа књига о животу и раду јавног дјелатника и професора универзитета Јевта Дедијера – објаснио је Пецељ.
Говорећи о Дедијеровом крунском дијелу, студији „Херцеговина“ и снажном доприносу свом завичају, Пецељ је рекао да култура сваког народа почива на дјелима која су за собом оставила минула покољења.
-Мало је оних који су се толико снажно одужили свом завичају као што је то учинио Дедијер. Не да је само волио Херцеговину него ју је уздуж и попријеко Јевто Дедијер препјешачио и дубински рашчитао и према свијету отворио – књигом. Слиједећи Цвијићева упутства, Дедијер је написао до сада најбољу антропогеографску студију о једној земљи код нас. У тој смо књизи сви пописани, по имену, презимену и коријенима. Чим је књига „Херцеговина“ објављена Цвијић је позвао Дедијера на Филозофски факултет у Београду и изабрао га у звање првог доцента географије и првог наставника на Београдском универзитету из БиХ – истакао је професор Пецељ.
Професор Стеван Станковић као највећи познавалац историографије живота и дијела Јована Цвијића, у свом излагању рекао је да о Дедијеру, Цвијићу и колеги Пецељу, размишља као о „неком тројству“.
– Да није Цвијића,не би било ни Дедијера, да није Пецеља, врло мало би сазнали о Дедијеру. Пословица каже „Геније показује пут, таленат њиме корача“, а Цвијић је трасирао пут Дедијеру. Уз сав допринос који нам је дао, објавивши бројне књиге, научне радове, огледе, оцјене и приказе, Јевто Дедијер је израдио и прву карту Југославије која је штампана посмртно, захваљујући његовој супрузи Милици – испричао је професор Станковић завршивши своје излагање себи својственим поређењем.
-Ко даље види, џин или патуљак? Наравно џин. Али ако се патуљак попне на рамена џина, онда ће патуљак даље видјети. Ми смо имали праве џинове и данас треба да покажемо колико их поштујемо. То ћемо учинити ако измјеримо растојање између њих и нас, уважавајући вријеме,догађаје, методе и технику и технологију научног стваралаштва. Међутим тешко им се приближавамо- поручио је професор Станковић.
Међутим, великану као што је Дедијер Херцеговци ће се одужити научним скупом под називом „Мементо Јевто Дедијер“ у организацији професора Милована Пецеља. Скуп ће се одржати 18.априла 2018.године у Требињу, а тим поводом најављено је и да ће се једна улица у Требињу назвати по Јевту Дедијеру.
Предавање је обогатио драмски умјетник Небојша Кундачина, који је читао дијелове о Херцеговини које су писали Андрић, Цвијић, Дучић, Николај Велимировић и Црњански.
Весна Вуковић, новинар Српског кола