
Aмнестирани злочини над Србима у бившој касарни Виктор Бубањ у Сарајеву
Власти Федерације БиХ спријечиле су 19. септембра 2003. године чланове Савеза логораша Републике Српске да у бившој касарни „Виктор Бубањ“ у Сарајеву поставе спомен-плочу као знак сјећања на страдање неколико хиљада затворених и око 500 убијених Срба, док је у овом објекту био ратни логор.
На локацији касарне, а данас Суда БиХ, ког је притиском, смјенама и уцјенама успоставио некадашњи високи представник Педи Ешдаун, у току рата 1992-1995. године био је успостављен логор за Србе.
Око двије хиљаде српских цивила мучено је и злостављано, а велики број је убијен.
Људи су премлаћивани и убацивани у ћелије „четири са пет метара, испитивани, изгладњивани, понижавани. Један број је хладнокрвно ликвидиран.
Осим стражара, затворене Србе тукли су и војници који су долазили са ратишта.
Према многобројним свједочењима, многим цивилима навлачене су војне униформе да би се оправдало њихово затварање.
У бившем логору данас се налазе просторије Суда и Tужилаштва БиХ, а пред истим тим судом није одговарао скоро нико од оних који су отворили логор нити неко од руководећих војних и цивилних структура тадашње муслиманске власти у Сарајеву.
Плоча која подсјећа на масовна страдања Срба у „Виктору Бубњу“ деведесетих година 20. вијека, као ни друге сличне које свједоче о масовним страдањима сарајевских Срба, никада није постављена.
Преузето са: СРНА