Привредник – ослонац и путоказ младима

Привредник у овој школској/академској години стипендира рекордан број ученика и студената, њих 144

„Само слободан појединац, свјестан свог коријена, своје културе, своје вјере, своје историје и због свега тога поносан, у могућности је прије свега бити добар и продуховљен човјек, а само такав човјек је спреман да оствари велика ђела“, рекао је предсједник Српског привредног друштва Привредник Никола Лунић поздрављајући стипендисте на 12. Конгресу Привредникових стипендиста и српске омладине одржаном 9. и 10. децембра у Загребу.

Он је на свечаности поводом промоције нове генерације Привредникових стипендиста истакнуо важност стипендија за лични напредак сваког младог човјека и нагласио да ће се Привредник заједно са својим донаторима и у будућности максимално трудити да осигура што више средстава за стипендирање.

„Међутим, једнако је важно и развијати и јачати осјећај и свијест о припадности заједници, и њеној дубокој укоријењености у историји и култури. Исто тако важна је и свијест о другом и другачијем. Да ми сами будемо бољи људи у том односу према другом и другачијем. То је уједно и наша заједничка порука с овога конгреса“, истакнуо је Лунић.

Овогодишњи Конгрес Привредникових стипендиста и српске омладине био је конципиран тако да су у фокусу били управо – стипендисти. Ове године их је било и највише до сада. Наиме,  Привредник ове године стипендира до сада рекордан број ученика и студената – укупно њих 144, и то из два Привредникова фонда: Фонда Владимир Матијевић и Фонда Ивана Вујновић. Највећи број стипендиста долази из привредно поприлично занемарених подручја с недовољним улагањем у привредну инфраструктуру, гђе су просјечна примања знатно нижа него у другим крајевима Хрватске. Овогодишња концепција конгреса била је таква да је основни циљ био свим тим младим људима понудити дводневни програм с богатим едукативним и забавним садржајима, а првенствено омогућити им да се међусобно упознају, повежу, зближе.

Сматрам да је ово била доста добра концепција, до сада је на конгресима нагласак био на донаторима, што је сасвим у реду, али ове године је нагласак био на нама, да се упознамо, дружимо, да то не буде само формално, али да нешто и научимо, размијенимо искуства“, каже Зоран Малбаша из околице Книна који као Привредников стипендист завршава Факултет кемијског инжењерства и технологије у Загребу.

„Ја сам имао ту срећу да сам у Загребу, па сам га могао сам и истражити, али они ученици и студенти који нису, ево, сада су имали прилику и физички обићи и упознати одређена мјеста, од богомоља до модерних зграда. Доста је важно младима да упознају своју културу, поготово у вишенационалној средини. Важно је упознати своју културу, али и његовати је, дијелити је међусобно јер је то љепота личности као цјелине“, каже Зоран и истиче да је најважније да и кад се заврше факултети, да остану пријатељства, јер, како каже, финанцијска помоћ је важна, али људи су ти који остају.

Стипендисти су се међусобно упознали, али су упознали и нека од кључних мјеста за разумијевање повијести и доприноса Срба Загребу и Хрватској. Кренувши из Прерадовићеве улице и Привредниковог дома, уз стручно вођење повјесничарке умјетности и чланице Привредника Наде Берош, као и неколико студената завршних година који су се укључили у организацију и осмишљавање Конгреса, заустављали су се код многих значајнијих локација у Загребу на којима су загребачки Срби оставили свој печат и траг. Од Доњег града, Цркве Преображења Господњег, Хотела Дубровник, до Горњег града и Станковићевог казалишта, све до Мирогоја гђе на надгробним споменицима и аркадама стоје, углавном ћириличним писмом уклесана, имена великана и угледника који су задужили српски народ, али читаво друштво.

„Привредник прати моје школовање већ дуги низ година и сваке године се радујем свечаности дођеле уговора о стипендирању, тада увијек осјећам понос, част и весеље, а ове године ми је посебно драго што смо направили искорак тако да смо цијели догађај посветили међусобном дружењу и упознавању, као и упознавању Загреба и доприноса Срба Загребу, који је заиста велик и чија је прича инспиративна“, каже Леон Ћеванић, студент 4. године повијести на Филозофском факултету у Загребу. „Мислим да све локације које смо обишли заједно доносе једну цјеловиту причу о повијести Срба у Загребу и Срба у Хрватској и ослањају се на традицију, баш као и Привредник, као неки путоказ и ослонац за будућност. Мени особно је било нарочито драго након дуго времена виђети обновљен простор православне цркве на Цвјетном тргу, а с друге стране ми је била занимљива гостионица Под старим крововима, посљедње мјесто на којем је жив виђен пјесник Бранко Миљковић. То су двије полутке које опет чине цјелину, између духовног и свјетовног“, истиче Леон.

Станислава Радосављевић из Дубоке, студентица Грађевинског и архитектонског факултета у Осијеку, с друге стране, каже да јој је ово био први „активан“ обилазак Загреба. „Пуно пута сам пролазила поред неких мјеста, али многе информације које се тичу утицаја и доприноса Срба кроз повијест нисам знала“, каже и додаје да је на Конгресу упознала пуно нових људи и обновила нека стара пријатељства. „Сад могу рећи да имам познанике по цијелој Хрватској. Надам се да ће се овакав тип конгреса наставити одржавати, јер сви млади заслужују овакво искуство какво смо ми имали у ова два дана.“

Поред дружења стипендиста, њиховог повезивања, упознавања, вечерњег квиза на којем су показали завидно познавање историје српског народа, на дводневном „путовању“ кроз историју и садашњост Загреба сви заједно имали су могућност да освијесте дубину културног и историјског коријена српског народа у Загребу, али и у цијелој Хрватској који сеже још у 14. стољеће. У Загребу од 15. стољећа с Катарином Кантакузином Бранковић, и с озбиљнијим насељавањем Срба у Загреб које почиње крајем 18. вијека, са цијелим низом организација и институција које су утемељене кроз цијели 19. вијек.

„Ми као млада генерација треба да носимо и оно што је прије постојало и оно што сада постоји и да творимо нешто ново у будућности. Привредника нас потиче да погледамо прошлост, погледамо садашњост и кренемо у будућност“, поручује Марко Михаиловић, студент психологије на Филозофском факултету у Ријеци. Или, како би то закључио Немања Дуброја, дугогодишњи Привредников стипендист: „Кад постанеш свјестан да и ти можеш придонијети великом граду као што су и они прије тебе допринијели, то је дефинитивно од великог значаја за младе људе.“

Могућност да окупи овако велики број младих људи и завидни Привредникови резултати у стипендирању, упркос скромним ресурсима којима располаже, постигнути су захваљујући и солидарности српских организација и људи добре воље који могу и желе помоћи главну Привредникову ђелатност стипендирања талентираних ученика и студената. А један од Привредникових добротвора и највећих подржавалаца је и патријарх српски Порфирије. Он је ученицима и студентима и уручио уговоре о стипендирању.

„Ви сте паметни, учите, радите и немојте да заборавите трећу реч из Привредниковог слогана ‘рад, штедња, честитост’. Предуслов сваког успеха јесте честитост да би оно што имате, што радите и говорите, нарочито када има снагу, садржаја и памети, било афирмисање вас самих и другима на корист. То је честитост“, рекао је патријарх, који се и присјетио свог првог доласка у Загреб, још док је био у манастиру Ковиљу, управо на прву Привредникову скупштину на којој су утемељени фондови за стипендирање, баш у простору Привредниковог дома.

„Што се свих нас тиче Црква је увек дужна да буде уз свакога. Уз вас ће увек бити и не само морално него и конкретно, а немојте замерити што ћу у првом лицу једнине рећи – и ја лично. Трудићу се да то не буде само морална подршка, него да анимирамо и друге људе који од сувишка имају шта да дају, а да некоме то буде насушна потреба“, рекао је патријарх, који већ више година и значајним личним донацијама помаже Привредникове стипендисте.

Свечаном дијелу Конгреса и уручењу уговора о стипендирању новој, најбројнијој генерацији Привредникових стипендиста присуствовао је и саборски заступник Борис Милошевић, амбасадорица Републике Србије у Загребу госпођа Јелена Милић, свештеник Богољуб Остојић и други чланови и пријатељи Привредника.

У име овогодишње генерације стипендиста присутнима се обратила Анастасија Миросављевић из Бијелог Брда, студентица 2. године Фармацеутско биокемијског факултета у Загребу. У културном дијелу програма наступила је академска глумица Светлана Патафта с поезијом сувремених српских аутора, затим чланице Пјева, женског а цаппелла квинтета из Загреба који његује традицијску вокалну музику из Србије, Хрватске, Босне и Херцеговине, Звездана Анастасија Остојић и Јована Лукић, као и Привредников стипендист Филип Китановић, ученик Гимназије Јосипа Славенског у Чаковцу и Музичке школе у Вараждину, који је на труби и отворио свечани дио програма мелодијама познате композиције настале у чежњи за завичајем и родним крајем – Тамо далеко.

Извор: П-Портал

Нема коментара

Напишите коментар