АКТУЕЛНО:

Прво барањско место у пројекту „Сведоци времена“

Промоција књиге „Сведоци времена-историјски преглед развоја насеља Дарда” аутора Синише Ђуричића одржана је 11. априла у Српском културном центру у Вуковару.

Књигу о историјском прегледу развоја села Дарда насталу у оквиру пројекта под називом „Сведоци времена” окупљеној публици у Српском културног центру представили су њен аутор Синиша Ђуричић и уредник Вељко Максић.

 

– Постоје одређене специфичности што се тиче Дарде, она није обрађена као што су нека друга насеља сличног или истог броја грађана, културе и значаја што је штета јер свакако постоји много материјала за писање књиге. Из тог разлога, поред континуитета српског становништва у Дарди, сама Барања је мултиетнички простор у којем су различити народи живели и остављали одређени утицај једни на друге, а тако и записе које смо искористили за књигу коју данас имамо прилику и да представимо. Дарда је сама по себи била европски позната као насеље, највише због славног моста саграђеног у турско доба за време владавине Сулејмана Величанственог, који је посебно популаран у последње време. Не можемо заборавити ни дворац који је трајан споменик и који не можете да пропустите ако долазите у Дарду – прича аутор књиге Ђуричић.

 

Након књига о Вери, Клиси, Острову и Боботи, уредник Вељко Максић је истакао како и Дарда има своје занимљивости које је требало записати, а ко би то могао боље да обухвати него историчар Ђуричић чији се корени тамо и налазе.

 

– Синиша до сада има неколико радова о 18. веку, тако да је он био идеална особа која би на квалитетан начин могла да обради овај териториј. Када је пројекат почео 2016. године кренули смо са сремским местима, а пројекат се данас проширио и на простор Барање, реално гледајући, то је мали простор удаљености, али свакако има доста разлика. Ми о свим овим књигама можемо да говоримо као о својеврсним студијама случаја, где на основу њих можемо да разматрамо читав овај простор у научно-истраживачком смислу, али дакако да свака од тих књига односно места има своје специфичности вредне пажње – запажа уредник књиге.

Док су бројне науке окренуте према будућности, историја своја истраживања усмерава према прошлости. Заједничко веће општина је и ове године пружило прилику читаоцима да науче нешто ново о прошлости српског народа на истоку Републике Хрватске.

 

– Што се тиче планова, не усудимо се одмах планирати јер сам пројекат је сложен и захтева много труда и времена, а исто тако немамо много људи који би се бавили овим послом. Не могу да вам кажем које ћемо насеље следеће обрађивати, али свакако планирамо да наставимо у смеру као и до сада, а то је да не заборавимо наше корене – истакао је Максић.

 

У потрази за деловима прошлости Дарде аутор је прегледао архивске фондове Српске православне цркве, Државног архива у Осијеку, Државног архива у Будимпешти, породичне архиве Дарђани, а у потрази су му помогли и многи други грађани који чувају сећања на прошлост.

Аутор: Тијана Живановић

Извор: срби.HR

Нема коментара

Напишите коментар