Славонци у Смедереву веселили се до дубоко у ноћ
У организацији Удружења за његовање обичаја и културних традиција Славонаца у Смедереву 24. фебруара одржано је 38. Славонско вече. У ресторану Холивуд окупило се око 350 Славонаца и пријатеља Славоније гдје је дружење уз музику и евоцирање успомена на родни крај трајало до касно.
Како је водитељка програма Лана Бранежац рекла, пролазе кризе, ратови, а Славонско вече траје да Славонце на тренутак врати љепоти, весељу, незаборавном дружењу и бар у мислима врати на никада заборављено огњиште и вољену Славонију.
Многи Славонци су своје уточиште деведесетих година нашли управо у Смедереву, Пожаревцу и Костолцу и како кажу срдачно су их дочекали. Поред домицилног становништа у Смедереву су их дочекали и њихови рођаци и пријатељи који су се овдје доселили 40-их и 70-их година.
Славонско вече има дуг континуитет, и већ је познато да се Славонци окупљају у фебруару у Смедереву, ове године су имали госте из Америке, Шведске, Швајцарске… Организациони одбор се побрине да поред континуитета одрже и квалитет овог дружења. Што се и показало пуним подијумом, и насмејаним и распјеваним гостима.
Народни посланик и предсједник Савеза Срба из региона Миодраг Линта поздравио је чланове Управног одбора и захвалио им се што на високом нивоу из године у годину организују Славонско вече у Смедереву.
– Такође, желим да поздравим предсједника Управног одбора нашег Симеона Симу Јовановића који је нажалост одсутан, али се надам да ћемо га наредних година виђати на славонским вечерима. Славонски Срби као и други крајишки Срби доживјели су катастрофу библијских размјера деведесетих година прошлог вијека. Велики број је убијен, један дио је прогнан и живи у Србији или је расијан широм свијета. Дио Славонаца се доселио у Србију 60-их и 70-их година прошлог вијека, прије свега због политике лажног братства и јединства тадашње власти. Међутим, нисте клонули духом, показали сте као вриједни, честити, радни људи, домаћини који дају огроман допринос друштвеном, економском, културном, спортском и сваком другом развоју Србије.
Линта је нагласио да се Крајишници суочавају са низом проблема и да се он као народни посланик Скупштине Србије залаже да Србија оснује посебну државну инстистуцију Министарство за прекодринске Србе и друге Србе у региону.
Ове вечери Сњежана Станишић је промовисала књигу Бећарац Срба у Западној Славонији. Годинама је прикупљала бећарце са око 50 пријатеља и сарадника и успјела је прикупити чак 4.000 бећараца. Књигу је посветила свим драгим Славонцима, тако да је књига стигла и у Аустралију, Канаду, Америку, Немачку. Ова књига, навела је водитељка програма, поред тога што чува фолклор и културно насљеђе, служи и за душу, јер бећарац карактерише ведар текст прожет духовитим досјетакама, чија улога је да разаноди и развесели.
Од традиције нису одступили ни ове вечери, тако да је организована лутрија, као и Плес срца на којем је побједнички пар добио вриједне награде.
За добру забаву је био задужен Ђорђе Мачак са бендом, док су чланови групе Звуци завичаја у народним ношњама уз славонску пјесму дочекивали госте.
Генерални спонзор Мутата ауто из Београда. Спонзори су и Спортска опрема Naii Београд, група Славонаца из Швајцарске, Фризерски студио Естетика, угоститељска радња Mediterraneo Смедерево, приватна фирма Drvotex Борча, Фризерски студио Виолета Смедерево, Вељко Бенак, Пољопривредно газдинство Радојчић Лештане, поклон Славонке Наде Бурић, Сњежана Станишић Нови Сад, Фото Бојан Смедерево.
Текст и фото: Драгана Бокун