АКТУЕЛНО:

Басташић: Хрватска крије масовне гробнице као змија ноге

Хрватска и даље на све начине жели сакрити, као змија ноге, постојање многобројних масовних гробница и јама у којима су сахрањена или побацана тијела убијених Срба у вријеме НДХ.

Каже ово за “Глас Српске” Душан Басташић предсједник Удружења потомака и поштовалаца жртава логора смрти НДХ, Госпић – Јадовно – Паг 1941, познатијег као Удружење “Јадовно”, истичући како у Хрватској и даље постоји много масовних гробница које нису откривене или се за њих зна, али никада нису ексхумиране, нити су жртве достојно сахрањене.

Наводи и како није претјерани оптимиста када је у питању најновија иницијатива, односно захтјев Међународне алијансе за сјећање на холокауст (ИХРА), коју чини 35 држава чланица, која је недавно на адресу Загреба упутила захтјев да буду мапирана сва мјеста на којима су постојали логори у НДХ, да њихова мапа буде доступна на улазу у Спомен-подручје Јасеновац, као и да се изврше озбиљна археолошка истраживања те локације. Истиче како ови захтјеви нису обавезујући за Хрватску, већ се само ради о препорукама на које се у Хрватској ни до сада нису претјерано обазирали.

– Уважене су само препоруке које се тичу броја страдалих Јевреја и Рома у комплексу логора Јасеновац. Када су у питању Срби то се свјесно покушава игнорисати и на сваки начин умањити. Чак и за захтјев, да археолошки испита ово подручје, прилично је нејасно шта ће се тражити. Нисам сигуран да ће то бити кости убијених – каже Басташић.

Наводи како је ИХРА организација која се до сада најчешће бавила холокаустом над Јеврејима, а однедавно и геноцидом над Ромима. Страдање Срба, каже, нема на њиховој интернет страници. Тих информација, додаје, нема ни у музејима холокауста који се налазе у Вашингтону, Берлину и Ослу па ни оном у Израелу.

– Наруку Хрватској иде то што је та историјска ревизија кренула деведесетих отварањем Музеја холокауста у Вашингтону. Тамо нема ништа о српским жртвама, јер се то није уклапало у тадашњу америчку политику. Због тога нисам оптимиста ни сада и мислим да ће се наставити са настојањима да минимизирају српске жртве у НДХ. Како то нико до 2019. није оспоравао број српских жртава у Јасеновцу, него се сада напрасно сјетио – запитао се Басташић.

Сматра да је забрињавајуће и то што ИХРА нигдје не помиње неистражене масовне гробнице које нису карактеристичне само за јасеновачки систем логора, већ и за други велики систем, који обично остаје у другом плану, а по страхотама је био једнако ужасан – систем Госпић – Јадовно – Паг.

На 1.420 метара од некадашњег логора Јадовно, на Велебиту, хрватски спелеолози открили су крашку јаму 2021. године. О њој се, наводи Басташић, није говорило у јавности, иако је у питању јама најближа страховитом логору.

– За ово откриће чуо сам тек љетос. Јама је дубока 130 метара, а дуж цијеле вертикале и нарочито на дну, спелеолози су пронашли људске кости. Одмах су обавијестили полицију, која је изашла на терен и саставила записник, али од тада па до данас ништа није учињено – каже Басташић, указујући да према подацима историчара Ђура Затезала, за 132 дана постојања овог логорског система убијено је не мање од 40.000 људи, од чега 38.000 Срба.

Од тога, око 8.000 људи убијено је на Пагу, у логору Слана, крај села Метајне и сахрањено у неколико масовних гробница. У једној од њих Италијани су пронашли и ексхумирали 793 тијела. Логор је дјеловао од јуна до пред крај августа 1941, када је затворен на захтјев италијанских окупационих власти.

Докази

Басташић каже како фотографије из ваздуха случајно откривене 2019. године, а које је снимио амерички пилот у јануару 1945. и тренутно се налазе у једном од шкотских архива, јасно откривају масовне гробнице на подручју комплекса логора Јасеновац. Истиче како ове хумке никада нису ексхумиране, иако је Доња Градина било највеће стратиште, на ком је према процјенама историчара скончало око 360.000 људи.

Извор: Глас Српске

Преузето са: Јадовно

Нема коментара

Напишите коментар