Парастосом обиљеженa 31 година од страдања Срба у Равним Котарима и на Малом Алану
Удружење породица несталих и погинулих лица Суза данас је у Цркви Светог Марка у Београду парастосом обиљежило 31. годину од страдања Срба у Равним Котарима и на Малом Алану када је по подацима којима располаже Суза, страдало 348 Срба у јануару 1993. године. Том приликом је страдало 35 жена и троје дјеце старости до 12 година.
Након парастоса положени су вијенци на споменик у Ташмајданском парку.
Највише су страдала три српска села Ислам Грчки, Kашић и Смоковић, а као мјешовита села Мурвица, Црно, Земуник Горњи, Пољица и Ислам Латински.
Припадници хрватских оружаних снага опљачкали су, опустошили и уништили богата српска имања, а културне споменике, гробља и цркве девастирали, оскрнавили и порушили, међу којима и Дворе Јанковић Стојана у Исламу Грчком са Црквом Светог Георгија, која датира из 1675. године, а у којој је сахрањен познати књижевник Владан Десница.
Акција је извшена пред очима припадника УНПРПФОР-а, међутим до сада ни пред међународним ни пред домаћим судовима нико није осуђен за злочине над Србима у тим акцијама.
Још 11 лица се води у евиденцији несталих чије породице чекају тренутак када ће своје најдраже моћи достојно да сахране.
Један од тежих злочина, већ првог дана агресије, десио се на превоју Мали Алан на Велебиту, у непосредној близини осматрачнице УНПРОФОР-а, када су припадници хрватске специјалне полиције „Алфе“, мучки, из засједе, убили и масакрирали 22 припадника Српске војске Крајине (СВК) с подручја Грачаца.
Веритас наводи да су овај масакр починили припадници Петог вода из састава “Алфе”, којим је командовао Милијан Бркић звани Васо, који је послије рата обављао низ значајних функција.
Предсједница Удружења Суза Драгана Ђукић је навела да њима остаје да његују сјећања на српске жртве, да чекају правду која је спора, али надају се једног дана и достижна.
Парастосу је присуствовао и предсједник Савеза Срба из региона и народни посланик Миодраг Линта који наводи да наредбодавци и починиоци овог масовног и планског злочина нису одговарали пред Хашким трибуналом ни пред етничким мотивисаним хрватским правосуђем.
Главну одговорност сносе Фрањо Туђман и генерали Јанко Бобетко, Анте Готовина, Анте Росо, Мирко Норац, Младен Маркач и Агим Чеку. Линта поново позива Тужилаштво за ратне злочине да коначно покрене истрагу и подигне оптужнице против одговорних лица.
– Имамо обавезу да чувамо сјећање на српске жртве из Равних Котара и на Малом Алану на Велебиту. Један од начина борбе за истину о страдању нашег народа јесте да Србија у Београду оснује Меморијални центар српских жртава деведесетих година на подручју бивше Југославије.
Парастосу је присуствовао и директор ДИЦ Веритас Саво Штрбац, секретар Удружења Срба из Хрватске Милојко Будимир, представник Комисије за нестала лица Владе Србије Маја Васовић.
Текст и фото: Драгана Бокун