У Косовској Митровици, Грачаници, Штрпцу, Звечану и Лепосавићу обележено 25 година од НАТО агресије

КОСОВСКА МИТРОВИЦА/ГРАЧАНИЦА – Полагањем венаца код споменика на Тргу браће Милић у Косовској Митровици, данас је обележено 25 година од почетка НАТО агресије на тадашњу СР Југославију и одата пошта свим страдалим грађанима.
Венце су положили чланови породица и пријатељи страдалих, као и председник Привременог органа Општине Косовска Митровица Иван Запорожац и помоћница директора Канцеларије за КиМ Милена Парлић, преноси ТВ Мост.

Запорожац је навео да се данас обележава тежак тренутак у историји српског народа, додавши да је НАТО агресија почела без одобрења Савета безбедности Уједињених нација.

„Пре тачно 25 година, 19 најјачих земаља, предвођених НАТО савезом, почело је бомбардовање у тачно 19.45. У тој агресији, извршено је преко 2.300 напада, бачено је 22.000 тона експлозива и 37.000 касетних бомби које су убијале и цивиле. НАТО савез није бирао само војне циљеве – уништени су привреда и инфраструктура Србије, али, нажалост, и школе и болнице и цивилни објекти“, рекао је Запорожац.

Он је додао да је погинуло 1.100 војника и полицајаца, као и више од 2.500 цивила, међу којима је било 89 деце.

„Ми смо овде да кажемо да памтимо, да не заборављамо. Хришћански и српски је да праштамо, али нашем народу је јако тешко да опрости Милицу Ракић, Марка Симића и сву децу која су настрадала у НАТО агресији, као и браћу Милић која су такође настрадала и која су жртва те агресије“, поручио је Запорожац.

Помоћница директора Канцеларије за Косову и Метохију Милена Парлић истакла је да се све српске средине на КиМ данас сећају невиних жртава које су страдале током НАТО агресије.

„На данашњи дан пале су прве бомбе на Србију – на старе, болесне, на децу, на болнице, немоћне пацијенте, на бебе у инкубаторима, на невино и недужно, и то у годинама када се свет дичио демократијом, када се дичио доктринама и некаквим новим борбама за некаква нова људска права и слободе у целом свету“, рекла је Парлић.

Додала је да је у таквом тренутку, у срцу Европе, Србија „осуђена на смрт“ јер се борила за очување „суверенитета, интегритета и голоруког народа“.

„Не заборавимо да рат на Косову није почео 1999. године, већ 1997. и 1998. свакодневним терористичким нападима, свакодневним отмицама и убиствима недужних цивила. Не заборавимо Клечку, импровизоване логоре у Глођанима. Не заборавимо малу, десетогодишњу Јовану која је силована и потом масакрирана“, навела је Парлић.

Она је нагласила да бомбардовање СРЈ није био покушај спречавања хуманитарне кризе јер, како је навела, хуманитарна криза није ни постојала.

„Албанци на Косову и Метохији су уживали већа права, него сами Срби на КиМ. Ми се заправо сећамо 1997. и 1998. године, пре ратних сукоба. Сећамо се свих невино страдалих жртава“, поручила је Парлић.

Додала је да данас стоје испред споменика браћи Милић, Срђану и Бобану који су страдали од НАТО бомби и Горану, који је од туге за убијеном браћом преминуо.

Она је, истовремено, упутила саучешће породицама жртава терористичког напада у Москви.

„Нико не разуме боље од нашег народа шта су то терористички акти и како је то кад изгубите најмилије и најрођеније. Зато одавде желим да упутим и искрено саучешће руководству Руске Федерације, патријарху московском Кирилу и породицама жртава, у нади да никада више не буде невиних жртава и са жељом да се коначно у свету успостави мир“, поручила је Парлић.

Венце су положили и пошту страдалима одали и председник Српске листе Златан Елек, начелник Косовскомитровачког управног округа Вучина Јанковић и председница Студентске конференције универзитета Србије Маргарета Смиљанић.

У Грачаници обележена 25. годишњица од почетка НАТО агресије

Парастосом и полагањем венаца, пред спомен крст у дворишту Дома културе у Грачаници данас је обележена 25. годишњица од почетка НАТО агресије.

Венце су у знак сећања на жртве положили грађани, представници локалне самоуправе, као и Канцеларије за КиМ.

Испред Канцеларије за Косово и Метохију окупљенима се обратила, шеф бироа Канцеларије у Грачаници Малинка Митровић која је изјавила да 17. и 24. март дефинитивно представљају два најтрагичнија датума модерне српске историје.

„Зато данас овде сведочимо 25 година бола , туге и страдања. За бездушне трговце смрћу били смо добра прилика за богаћење. Постали смо цифра и колатерална штета. И сам Бог је плакао те ноћи када је злокобна сирена објавила да наше небо више није слободно. Нису бирали циљеве, гађали су децу, жене, старце, оболеле, труднице“ , рекла је она.

Директорка Народне библиотеке у Грачаници Бранкица Костић је нагласила да су моћна Европа и међународно право умрли на територији Србије и Црне Горе самим почетком бомбардовања.

„Тада је умрла и вера у истину. Тада су раскинути и стари савези. Тада се 19 најјачих обрушило силовито на један мали народ, док је готово цели свет ћутао. Мало је било и оних који су нас вербално подржавали и никада у историји свога постојања нисмо били тако сами као те 1999. године“, рекла је Бранкица Костић.

У готово свим српским срединама на Косову и Метохији, политички представници, грађани, чланови борачких удружења, представници Канцеларије за КиМ, породице жртава положили су данас венце у знак сећања на све невино постарадале током НАТО агресије.

У Штрпцу обележена 25. годишњица од почетка НАТО агресије

У Штрпцу је данас обележена годишњица НАТО агресије полагањем венаца и одавањем почасти погинулима.

„Данас смо дошли да се огласимо са овог простора. На данашњи дан пре 25 година почела је НАТО агресија на СРЈ. Не дао Бог да се игде више деси оваква агресија где страдају деца, жене и старци. Молимо Бога да се никад нигде више не деси ниједна агресија“, рекао је председник СУБНОР-а у општини Штрпце Новица Крстић, преноси ТВ Мост.

Он је навео да је страдало доста војника и полицајаца из општине Штрпце.

„Најтужније је то што су страдали млади момци од 17 до 25 година на Кошарама“, рекао је Крстић.

Додао је и да један број преживелих бораца са Кошара данас живи у јако тешким условима, као и да неки не примају ни минималац.

„У сваком рату Срби страдају, то је наша судбина“, навео је председник СУБНОР-а у општини Штрпце.

Положени венци у Звечану поводом обележавања 25 година од НАТО бомбардовања

У Звечану су данас на спомен плочу подигнуту у знак сећања на 13 мештана погинулих током сукоба 1998. године и НАТО агресије 1999. године, поводом обележавања 25 година од почетка бомбардовања, венце положили помоћница директора Канцеларије за КиМ Милена Пралић, заменик дирекора КБЦ у Косовској Митровици Драгиша Миловић, представници локалне самоуправе и грађани Звечана.

Миловић је подсетио да је пре 25 година, на данашњи дан, извршена агресија НАТО алијансе на нашу земљу, тада Савезну Републику Југославију.

„Деветнаест земаља чланица НАТО-а, кршећи међународно право, без одлуке Савета безбедности Уједињених нација, даноноћно бомбардовало једну малу земљу која је чланица Уједињених нација и један од учесника у оснивању Уједињених нација. То бесомучно бомбардовање је било не само по војним циљевима, касарнама, већ и по цивилним“, рекао је Миловић.

Додао је да су рушене школе, вртићи, мостови, аутопутеви, предузећа, да је бачено око 37.000 касетних бомби, да је коришћена и муниција са осиромашеним уранијумом која је забрањена.

„И после 25 година, нажалост, посљедице те муниције видимо у порасту оболелих од најтежих болести, како код младих, тако и код старих. Али окупили смо се овде код овог спомен обележја, јер су своје животе дали и наши суграђани, њих 13 и не смемо заборавити никако њихова имена“, рекао је Миловић

Навео је да је то спомен обележје ту да све подсећа на једно велико зло које се десило пре 25 година и да се искрено надају да се такво зло никада, нигде неће поновити.

„Остаје на нама који овде живимо у Звечану да ове породице које живе са болом поштујемо и да млад нараштај зна да у једном малом граду који се зове Звечан су своје животе дали ови прекрасни младићи и људи“, рекао је он.

Пралић је рекла да је повод данашњег окупљања подсећање на злочин који је спроведен над Савезном Републиком Југославијом која је, према њеним речима, кажњена бомбама само зато што је бранила свој интегритет и суверенитет, али и свој народ од злочинаца током 1997. и 1998. године.

„НАТО бомбардовање није било спроведено да би спречило некакву кризу, већ је НАТО бомбардовање спроведено са циљем да се отргне део територије државе Србије. У томе нису и неће успети, као што нису кроз историју, а о томе сведочите сви ви овде“, рекла је Пралић.

Навела је да ће их споменици који су подигнути у част невино страдалих и цивила и припадника војске, полиције, голобраде деце која су погинула по Уставу Србије бранећи своју државу и свој народ подсећати на њих.

У Лепосавићу обележено 25 година од НАТО агресије

Код споменика настрадалима херојима у Лепосавићу данас је обележено 25 година од почетка НАТО агресије.

Након опела, на спомен обележје венце су положили чланови породица, ратни војни ветерани, представници општинског већа и председник Привременог органа општине Лепосавић Зоран Тодић.

Тодић је рекао да и након 25 година посао који је НАТО започео 1999. године „очигледно није завршен“.

„Имамо институционално насиље власти из Приштине које сваког дана врше погром и прогон над свему ономе што је српско и што носи српско име. Наша је дужност и обавеза да 24. март који се десио 1999. године никада не заборавимо и да запамтимо, да се сећамо наших страдалих хероја који су, бранећи своју отаџбину, дали живот у тим ратним дешавањима“, навео је Тодић.

Додао је да српски народ треба да буде јединствен и да верује да ће доћи „неко боље време“.

„Ми остајемо да се боримо за право на живот, да очувамо своја огњишта, да радимо на очувању мира и да се никада никоме не догоде дешавања која смо ми, као народ, преживели 1999. године“, рекао је Тодић.

Јереј Милутин Попадић навео је да је света дужност хришћана да памте, поготово децу која су настрадала у бомбардовању.

„То је света дужност нас хришћана да памтимо и они децу нашу настрадалу, малу Бојану од годину дана и малог Марка од две године и Милицу Ракић од три године и све тако редом. Сву нашу децу, браћу и сестре невино пострадале, са чврстом вером и надом у васкрслог Христа да ћемо се једног дана сви заједно срести у царству небеском, гледати лице у лице, очи у очи“, рекао је он, преноси ТВ Мост.

Гојко Милојевић, испед Удружења ратника потомака од 1912. до 1920.године, упозорио је да се историја понавља.

„Прошло је 25 година од НАТО бомбардовања. Данас смо се окупили да тим младим људима који су изгубили живот у рату одамо почаст, да се још једном сетимо њих, а самим тим сећањем, ми смо ближи њима“, рекао је Миловановић.

Код спомен обележја за 24-оро настрадалих у Лепосавићу и ове године млади су развили транспарент „Сећање на жртве НАТО агресије“.

Венци су, у исто време, положени и у месним заједницама Лешак и Сочаница.

Преузето са: РТВ

Фото: РТВ /Каменко Миленковић/, архивска фотографија

Нема коментара

Напишите коментар