У Зрењанину промовисана књига „Монографија села Јошан“

У барокној сали Градске куће у Зрењанину одржана је промоција књиге: „Монографија села Јошан“. Аутор је Дане Радаковић, који је рођен у Јошану. Поред говора аутора о Монографији села Јошан, приређен је и културно забавни програм. Промоцији је присуствовао и градоначелник Зрењанина Симо Салапура.

Ја сам написао књигу, рекао је дане Радаковић, да оживим успомене везане за моје село Јошан, које је једно од најлепших села у Лици. Смештено је на југоисточном делу Крбавског Поља, које је познато по Крбавској битци из 1493. године. Село Јошан је 1900. године имало 2.658 душа, сви су били Срби. Данас има свега 20 становника.

Каже Дане Радаковић да је написао књигу да подсети да су у селу Јошан у току Другог светског рата 461 људи изгубило живот. Од тог броја 89 становника Јошана је положило свој живот борећи се у партизанским редовима. Даље, наводи Дане да су 372 невине жртве у току рата изгубиле живот. Ту у Јошанима се догодио најстрашнији злочин, јер су усташе у току рата побиле 344 невине жртве. Један од највећих и најкрвавијих злочина на овим просторима направиле су усташе на Крстовдан 1942. године, када су заклале, запалиле и убиле преко 270 људи од тога 123 деце до 15 година. Споменик, који је био подигнут невиним жртвама фашизма из Другог светског рата за време Олује је девастиран и плоча је разбијена. Долазећи, по ко зна који пут у Јошан, у своје родно место, године 2018. Дане је видео натпис на плочи који је поставило Српско Народно Веће. На плочи је био текст, да је иста постављена у знак сећања жртвама фашизма. А нигде се не каже, ко су те жртве, ни ко су починитељи тога злочина. Каже Дане, то је био повод и кренуо сам да напишем књигу. Кренуо сам да прикупљам податке и све информације о покланим, страдалим за време Другог светског рата и резултат тога је ова књига. У књизи су обухваћене и остале ствари, догађаји и људи везани за Јошан. Ако нам могу рушити споменике, каже Дане, књига ће остати као вечни споменик, да се види ко је радио ове злочине. А то су биле наше бивше комшије. Људи који су преживели препознали су касније комшије, који су то зло починили.

У току рата Талијани су убили 17 мештана Јошана. Убили су и партизани петорицу становника Јошана. У овом селу је рођен и одрастао је Богдан Лончар, који је и сам избегао у Србију. Као жандарма убио га је 7. јула 1941. године Жикица Јовановић – Шпанац. Тај дан је прослављан као Дан устанка народа Србије.

Дане Радаковић рођен је у Јошану 1953. године, одакле је након завршеног седмог разреда основне школе, заједно са родитељима и братом преселио у Београд. Дипломирао је на Рударско геолошком факултету у Београду, где и данас живи са супругом Љубицом, такође рођеном у Јошану. Сав приход од продаје књиге бит ће употребљен за поправку цркве Свети Сава у Јошану.

У Новом Саду, 4.4.2024.

Текст написао: Томо Радусин

 

Нема коментара

Напишите коментар