АКТУЕЛНО:

Ускоро наставак обнове Саборне цркве у Мостару

​Потребно је да се уради још много да би светиња уништена у рату могла да до 2026. године у потпуности поврати свој предратни изглед

Од нашег дописника

Сарајево – Радови на добрим делом обновљеној Саборној цркви Свете Тројице у Мостару, који су званично почели пре нешто више од 13 година и често прекидани због недостатка финансијских средстава, ускоро би могли да буду настављени. Како је за „Политику” рекао старешина цркве Душко Којић, захвалност за то што се може кренути с реализацијом преосталог дела пројекта обнове припада председнику Републике Српске Милораду Додику. Он је, каже Којић, испунио обећање и обезбедио потребна средства „тако да ускоро можемо да наставимо тамо где смо стали”.

Обећање да ће решити проблем финансирања, како би се кренуло с обновом преосталог дела храма, који је ратне 1992. године срушен и спаљен до темеља, Додик је дао у септембру прошле године, кад је заједно са српским патријархом Порфиријем посетио Мостар. Том приликом организован је и донаторски ручак за обнову Саборне цркве. „Влада Републике Српске и ја као њен председник осигураћемо најмање три милиона евра. Верујем да би то могло да буде довољно да се планирани посао заврши”, рекао је тада председник Републике Српске.

Део обећаног новчаног износа, који је практично половина укупно потребне суме за наставак радова, већ је уплаћен на одговарајући рачун. Остатак, како каже парох Којић, пристизаће како се буду изводили радови.

„У току је израда потребне пројектне документације. Истовремено радимо и на обезбеђењу дозвола неопходних за извођење радова. Надамо се да ћемо ускоро све то завршити и да ће потом и машине стићи на градилиште”, рекао је Којић нагласивши да ће се у предстојећој фази обнове истовремено радити и на уређењу партера и ентеријера цркве.

Према речима пароха мостарског, осим планираног унутрашњег уређења храма, као посебно важног у наставку радова, биће обновљена и уништена капија, дело чувеног архитекте Момира Корновића, која је у изворном облику била висине 18 метара. У плану је и изградња парохијског дома и гараже, као и уређење степеница које воде до магистралног пута и још доста тога. Али ту није крај. Потребно је још много да се уради да би Саборна црква уништена у рату могла до 2026. године, како је планирано, у целости да поприми свој предратни изглед.

Обнова срушене Саборне цркве у Мостару, која је саграђена далеке 1873. године и до изградње Храма Светог Саве у Београду била је једна од већих православних богомоља на Балкану, ујединила је људе свих вера, нација и опредељења. О томе сведоче бројне досадашње добровољне уплате финансијских средстава.

Према неким проценама, за досадашњу обнову храма, симбола Мостара, али и вишевековног постојања Срба на том простору, највећи део финансијских средстава обезбедиле су владе Србије и Српске. То, као посебно важно, истиче и свештеник Којић, који каже да се на разумевање и помоћ Београда и Бањалуке рачуна и убудуће. Очекује да ће наставак потпуне обнове Саборне цркве нешто знатнијим износима средстава помоћи и други, попут Града Мостара, Владе Федерације БиХ и институција Херцеговачко-неретванског кантона.

Преузето са: Политика

Нема коментара

Напишите коментар