Васкрс прослављен у епархијама Српске православне цркве широм региона
У православним храмовима епархија Српске православне цркве у региону Ускрс је прослављен молитвено и свечано уз присуство великог броја верника, али и високих функционера Владе Србије, који су на највећи хришћански празник донели поруке охрабрења Србима у региону.
Нарочито велики број верника Српске православне цркве присуствовао је празничним Васкршњим Литургијама у епархијама Српске православне цркве у српским срединама у Хрватској и Федерацији Босне и Херцеговине.
Васкрс за православне Србе у Сарајеву, Горажду и Мостару празник од посебног значаја
У Федерацији БиХ данас су служене Васкршње Литургије на којима је прочитана посланица патријарха српског Порфирија.
У Саборном храму у Сарајеву Литургију је служио митрополит дабробосански Хризостом, а у цркви Светог Георгија у Доњој Сопотници код Горажда, где се традиционално окупљају православни верници из Горажда и околине, литургију је служио јереј Марко Марковић, гораждански парох.
Први пут након више од три деценије поноћна Васкршња литургија служена је у саборној цркви Свете Тројице у Мостару. Литургију су служили мостарски свештеници СПЦ Душко Којић и Марко Гојачић, као и предратни мостарски парох Алекса Зубац, који је служио у Мостару од 1975. до 1992. године.
Јереј Марко Марковић, гораждански парох је честитао најрадоснији хришћански празник Васкрс и поручио да је овај дан, између осталог прилика и за оснаживање породичних, али и комшијских односа.
„Васкрс је празник победе живота над смрћу јер на овај дан, господ наш, Исус Христ је васкрсао из мртвих и својим васкресењем даровао наду за живот вечни свима који живе онако како Бог жели и заповеда и који служе његовом светом имену“, рекао је Марковић у беседи након литургије.
Додао је да у овом времену које је препуно раздора у свету пре свега желимо мир од бога свима, више слоге и разумевања међу људима, да поштујемо и волимо једни друге, да будемо једни другима прави пријатељи и добре комшије, сарађујемо и трудимо се заједно на благо свих.
У порти цркве Светог Георгија која је централно место духовности православаца овог подручја данас се одржава и традиционална васкршња туцијада за коју су се верници спремали данима и на Велики петак у порти цркве традиционално фарбали васкршња јаја која симболизују веру у нови живот. На крају овог догађаја бит ће одабрано најлепше И најтврђе васкршње јаје.
Агенција „Фена“ подсећа да је црква Светог Георгија већ дуже време у фокусу интересовања археолога јер је поред основне функције, занимљива и због богате прошлости.
Храм Светог Георгија у Доњој Сопотници саграђен је 1454. године као задужбина Херцега Стјепана Вукчића Косаче, а овај комплекс је иначе под заштитом државе. Специфичан је што је при храму 1519. године основана прва штампарија у БиХ, а друга на Балкану, захваљујући Божидару Горажданину.
Штампарија је снабдевала цркве и манастире богослужбеним књигама. Под окриљем цркве штампане су у 16. веку три књиге, а њихови оригинални примерци и делови чувају се у Венецији, Дубровнику, Трговишту, Београду и Санкт Петербургу.
Старешина саборне цркве Свете Тројице у Мостару, Душко Којић је у беседи након Васкршње литургије верницима поручио да у дубини свога срца пронађу ускрслог Хиста, да се с њим сретну, да му се обрадују и да као такви загрле једни друге и цели свијет.
„Дође празник вакрсења и ми Мостарци дочекамо да служимо Васкрс у саборном храму. Он још није завршен, још чека своје васкрсење, он је прошао страдање и дочекаће васкрсење и зато смо се определили да ове године у још незавршеном храму пронесемо поруку васкрсења“, казао је Којић.
Саборна црква Свете Тројице до рата је била највећи православни храм на Балкану, а до темеља је срушена на почетку рата 1992. године. Обнова је започела 2010. године. До сада су завршени спољни грађевински радови, а следи унутрашње уређење цркве.
Васкрс молитвено прослављен и у Вуковару уз присуство великог броја верника
У Саборној цркви Светог Николаја Васкршњу литургију служио је епископ осјечкопољски и барањски Херувим, који је прочитао посланицу патријарха српског Порфирија, који је истакао да је свет заборавио на Геноцид над српским народом.
Владика Херувим је честитао окупљеним верницима данашњи празник над празницима и пожелео да васкрсли Христ свима подари мир, љубав и јединство уз традиционални поздрав „Христос васкрсе“.
У Васкршњој посланици патријарха Порфирија, која се данас чита на литургијама у свим православним храмовима, истиче се противљење покушајима историјског ревизионизма, у којем се настоји инверзијом да српски народ, жртва вишеструких геноцида и етничког чишћења, буде проглашен за починиоца геноцида.
Наводи се да је свет заборавио геноцид над српским народом у 20 веку, као и у вековима који су му претходили.
„Не умањујемо размере злочина у Сребреници, али, као православни Срби, не прећуткујемо ни злочине над српским народом у околици Сребренице. Нажалост, на те злочине по српским селима у којима су затиране целе породице и који су се континуирано догађали од 1992. до 1995. године, не обазиру се предлагачи резолуција“, стоји у патријарховој посланици, чији део преноси хрватски портал „Индеx“.
Васкршњој литургији присуствовао је велики број верника међу којима су били и министар без портфеља Србије задужен за дијаспору Ђорђе Миличевић, потпредседник војвођанске Скупштине Немања Завишић, генерални конзул Србије у Вуковару Владимир Маријановић те посланик СДС С-а у Хрватском сабору Драгана Јецков.
Литургије су поводом Васкрса служене и у свим осталим црквама Српске православне цркве у Вуковарско-сремској жупанији.
Васкрс прослављен и широм Републике Српске
У препуним православним храмовима широм Републике Српске најрадоснији хришћански празник Васкрс обележен је васкршњим литургијама након којих је читана посланица поглавара СПЦ Порфирија.
Једна од порука патријарха Порфирија у посланици је и да СПЦ са жаљењем подсећа све на чињеницу да је данашњи свет заборавио геноцид над српским народом у 20. веку, као и у вековима који су му претходили, те да је свако друго брдо на местима где живе Срби својеврсна Голгота.
Српска православна црква, патријарх и епископи су, подигли глас у Васкршњој посланици против настојања да српски народ, жртва вишеструких геноцида, буде проглашен за починиоца геноцида.
У бањалучком храму Христа Спаситеља, епископ Јефрем поручио је да мир, радост и смисао живота, нарочито у овим немирним временима, потражимо у Васкрслом Христу, јер како је рекао „светски подметачи ратних пожара“ не мирују.
Широм Херцеговине данас је празнично и свечано. У храмовима су служене литургије уз присуство великог броја верника, који су славље наставили у својим домовима у кругу своје породице и пријатеља. Празник над празницима, најрадоснији и најважнији, Требињци прослављају у складу са традицијом и обичајима. Породица на окупу, пријатељи, свечарска трпеза и неизоставна шарена васкршња јаја. Свету архијерејску литургију у храму Преображења господњег служио је епископ Димитрије, који је истакао да је најважније да се Васкрс дочека чистог срца, са љубављу према ближњима и Богу.
Васкрс се свечано обележава у Семберији. Епископ зворничко тузлански Фотије васкршњу литургију служио је у Саборном храму у Бијељини.
„То је празник живота, истине, празник доброте, а у себи садржи сву нашу веру и сво наше учење“, рекао је владика Фотије.
Окупљеним верницима поручио је да данас празнујемо највећи хришћански празник, васкрсење Христово, празник над празницима, победу над победама, празник који у себи сакупља све друге празнике.
Поводом највећег хришћанског празника Васкрса, у свим храмовима на подручју Приједора служене су поноћне и јутарње литургије.
Васкршњом литургујом и читањем посланице у свим православним храмовима на подручју Добоја почело је обележавање Васкрса. Цркве у Добоју биле су претесне да приме велики број верника који је након поста дошао да се причести.
И у свим православним храмовима на подручју дистрикта Брчко служена је васкршња литургија. Велики број верника у цркви Свете Петке у Грчици након вишенедељног поста причестио се и прославу највећег хришћанског празника наставио у кругу породице са нешто богатијом трпезом и васкршњим јајима.
Васкрс је врхунац хришћанске Црквене године, Празник над празницима, јер се на овај велики дан испунило очекивање и жеља свих праведника и пророка, од Адама до Светог Јована. Према вековној традицији, празновање Васкрса траје три дана, током којих се окупља породица, пренела је РТРС.
Извор: euronews