АКТУЕЛНО:

Одржан годишњи концерт КУД-а Ћирило и Методије из Бусија

У Kултурном центру у Новој Пазови 23. 12. 2022. одржан је годишњи концeрт КУД-а Ћирило и Методије са Бусија под слоганом Да се не заборави под покровитељством општине Земун.

Публика која је испунила цијелу салу могла је да ужива у пјесми и игри КУД-а који чува српску и крајишку традицију.

Наступала су дјеца од 5 до 17 година у двије групе. Млађу дјечју групу води Јована Бркљач и они су изводили Игре из Србије и Игре из Беле Крајине. Старију извођачку групу води Снежана Тишма и они су изводили Игре из Кордуна, Игре из Кобишнице, Шопске игре, Игре са Косова и Влашке игре. Женска пјевачка група КУД-а Ћирило и Методије извела је химну Боже правде и пјесму Заспо Јанко, а мушка пјевачка група је извела сплет крајишких игара.

На самом почетку протојереј-ставрофор Миле Јокић благословио је дјецу и концерт.

– Ово сабрање на најбољи могући начин благословила су ова дјеца која су изашла и ово је најдужа молитва браћо и сестре, а то је љубав. Да бисмо као народ српски опстали, нека то буде завјет нама, да сваком другом или трећем пару пожелимо „да лијепи род изроде, три ћери и четири сина.” Само тада можемо да ускликнемо. Гледајући ову младост, ове пчелице само могу рећи ријечи владике Николаја: „ Неће српство погинути, Србија ће васкрснути.”

Отац Миле каже да би прије свега се помолио Господу Богу дародавцу васкрслом и васкрситељу да изводи на жетву своје ревносне посланике да би се духовно млијеко точило у изобиљу и напајало људе до свих крајева свијета.

– То је воља Божја да се сви људи спасу и дођу до познања истине. Овим ријечима сам упутио добродошлицу једном дивном човјеку, мом пријатељу и колеги којег сам упознао 2017. године када сам био у Кућанцима са хором из Нове Пазове. То је прота Драган Гаћеша, парох у Кућаницима, родном мјесту патријарха Павла.

Овом приликом отац Миле Јокић је најавио свој одлазак у пензију и завршетак његове  активне свештеничке службе.

– Желим да се захвалим овом дивном народу. Ко није био у Бусијама, он није осјетио гостопримство и гостољубље. Четири године улазим у њихове домове, улазим у рајске домове.

Предсједник Отаџбинског покрета из Новог Сада Драгомир Лалић је за 12 година прегалаштва и рада КУД-а Ћирило и Методије додијелио захвалницу Снежани Вељо.

– Посебно ме инспирушу ова дјеца, јер без дјеце и младих, живота нема.

На свечаној вечери присутне је поздравио парох слатински Драган Гаћеша.

– Ова дјечица уливају наду у нашу будућност крајишку, да ће бити добри домаћини и чувати наше крајишке обичаје, да ће чувати своју крсну славу и своју цркву – рекао је Гаћеша.

Протојереј Гаћеша је овом приликом поклонио слику КУД-у Ћирило и Методије и уручио је Снежани Тишми у знак захвалности што је 15. новембра довела дјецу из КУД-а у Кућанце, захвалио се у своје и у име својих Славонаца.

Снежана Тишма за Српско коло је рекла да су дјеца била одушевљена овим путовањем у Кућанце.

– На позив Владе Новаковића из Удружења Будимо људи путовали смо 15. 11. у Кућанце на помен патријарху Павлу за годишњицу његове смрти. Дочекао нас је отац Драган Гаћеша коме смо неизмјерно захвални на дочеку, начину на који нас је угостио и дивним ријечима које нам је упутио. Драго нам је што је и вечерас гост на нашем концерту и надам се да ћемо се и убудуће сретати како у Кућанцима, тако и у Бусијама и Пазови.

Тишма нам је рекла да су у Кућанцима одиграли неколико игара и отпјевали три пјесме, присуствовали су литургији и помену и обишли родну кућу патријарха Павла.

Пјесникиња Ранка Срдић је навела да ништа боље не презентује један народ од пјесме и игре.

–  На то нас обавезује и опомиње и Немањино завјештање, самим тим желим да кораке овог КУД-а са овако знаменитим именом види што већи број људи у будућности.

Срдићева је рецитовала стихове своје пјесме Отимање Косова.

У име Удружења бораца Кордуна обратио се Ђуро Шкаљац и навео да је дирнут  успјехом КУД-а Ћирило и Методије.

– Натерали су ми сузе на очи, не само зато што су и моји унучићи овдје плесали и пјевали него и зато што ова младост улива наду да Крајина има овдје још некога.

Прије него што је Снежани Вељо уручио књигу Битка за коридор живота Ђуро Шкаљац је навео неколико чињеница везаних за пробој коридора љета 1992. године када је Милиција Крајине заједно са Војском Републике Српске Крајине пробила коридор за 40 дана. Јединице Српске Крајине у пробијању коридора су имале 51 мртвог за непуних мјесец дана, у даљем току ратовања још 50 мртвих.

– Руководство РСК је обећало да ће на Дугим Њивама код Модриче на споменику бити исклесана и имена бораца Републике Српске Крајине који су дали животе, али то се није догодило. Свих има само бораца Крајине нема. Снимљен је и филм Коридор, али ни тамо се не спомињу борци РСК. То је био потицај да ми борци Осме кордунашке дивизије у име бораца РСК, у име погинулих напишемо књигу Битка за коридор.

Шкаљац је навео да би волио да ова књига иде од руке до руке, чланова КУД-а Ћирило и Методије.

– Нека вас ова књига подсјећа на славне Крајишнике који дадоше животе за пробој коридора љета 1992. године.

Поред домаћина, КУД-а Ћирило и Методије наступали су и њихови пријатељи КУД Извор из Бановаца.

Програм је водила предсједница КУД-а Снежана Вељо.

Новинар Српског кола

Драгана Бокун

Нема коментара

Напишите коментар