Одржано књижевно вече у Београду поводом славе града Книна

У сусрет слави града Книна, Покрову Пресвете Богородице, 12.октобра одржано је књижевно вече у библиотеци „Петар Кочић“ у Београду гдје су представљене пјесникиње Книнске крајине.

Организатор вечери је Завичајни клуб Книнска крајина и Удружење Срба из Хрватске, а своје стихове посвећене родном крају говориле су Андрејана Дворнић, Наташа Мандић Булатовић и Николина Ћулум.

Николина Ћулум, млада пјесникиња рођена и живјела до своје 12 године у Книну, гдје је провела и најљепши дио свог живота, дјетињство изјавила је да је са задовољством дио пројекта.

„Моји родитељи су поријеклом из села Оћестово из Книна. Книн је највећи печат мог идентитета и постојања, па отуда и жеља да се сачува кроз пјесме. Ми смо након свега што нам се издешавало после прогона наставили да чувамо наша сјећања и традицију од заборава. Почела сам да пишем прије неколико година инспирисана родним крајем, што ми је и био циљ, да остане да живи та емоција и сјећање, јер човјек јесте жив онолико колико умије да осјећа и да се сјећа“, рекла је Николина Ћулум додајући да су њене пјесме објављиване у неколико зборника, попут Зборника манастира Крка.

Испред организатора за “Српско коло“ говорио је новинар Данко Перић који је подсјетио да се слава града Книна обиљежавала све до егзодуса Срба у Книну, а сада се тим поводом у Београду организује низ манифестација са циљем да се сачува успомена на Покров Пресвете Богородице и успомена на датум 14.октобар 1994. године када је први пут у Книну после једног вијека био један патријарх. То је био патријарх Павле који је освјештао крст на мјесту градње нове цркве Св.Симеон Мироточиви.

„Мислим да се тај крст више не може ни наћи. Он је негдје у шипражју зарастао у новијем дијелу Книна“, навео је Перић додајући да се годинама после Покрова Пресвете Богородице организује и Крајишки ликовни салон.

„То је био Кнински а сада је прерастао у Крајишки салон и окупља све умјетнике са подручја бивше Републике Српске Крајине, а долазе и умјетници и из Републике Српске и Србије. Та манифестације биће отворена 25. октобра. Претходног мјесеца смо имали и научни скуп који смо реализовали у сарадњи са Институтом за Савремену историју, док смо књижевно вече реализовали у оквиру Циклуса Јефимијине везиље у сарадњи са Библиотеком града Београда „Петар Кочић“.

Пјесникиње су осим својих, говориле и стихове још пет пјесникиња које нису присуствовале књижевној вечери, а то су Чедна Радиновић Лукић Лалић, Милка Грчић, Сунчица Радуловић Торбица, Јованка Савић Вукановић и пок. Босиљка Батак Перић.

Модератор књижевне вечери био је Живко Николић, испред Библиотеке града Београда који је поручио да им је задовољство што је овај пројекат реализован кроз 13 циклус Јефимијине везиље у коме се представљају савремене српске пјесникиње.

Догађају је присуствовао и Милојко Будимир, секретар Удружења Срба из Хрватске.

 

новинар „Српског кола“

Весна Пешић

Нема коментара

Напишите коментар