Дружење које повезује претке и потомке окупило око 150 деце из читаве Србије на манифестацији „Стазама наших предака“ у Руском дому
Манифестација „Стазама наших предака“ која кроз песму и музику представља културно наслеђе српског народа и нераскидиве споне које везују Србе и Русе, трећу годину заредом одржана је 15. марта у Руском дому у Београду.Манифестација, коју организује Савез Српско-руског друштвеног дијалога „КОС“ ове године носила је назив „Корени“ , а у оквиру програма на сцени Руског дома представиле су се школе које негују руско-српске односе и руски језик.
Пре него што је око 150 деце кроз музичко-сценски наступ приказало различите крајеве наше земље од Раче до Грачанице, као део програма приказана је уметничка изложба инспирисана Србијом „Свет пејзажа – Видици 2015 – 2019.“ из уметничке колоније српско -руског удружења Шид, а публика је имала прилику да види и изложбу„Српско-руски дипломатски односи од Светог Саве до 1944. године“, која показује да су корени све оно у чему се огледа наша прошлост и будућност.
Према речима председнице Савеза Српско-руског друштвеног дијалога „КОС“ Катарине Петковић која је поздравила присутне, све оно што нас одређује кроз гене и повезује кроз историју су наши корени.
„Корени као темељ свега онога што чини једну јаку државу и чува национални идентитет који ће нас увек одређивати као народ ма где били. Вечерас смо кроз музику и игру представили један народ у свој својој историји и кроз сву своју територију, од Раче до Цернице, од Војводине до Косова и Метохије. Наши учесници вечерас су показализашто је баш та веза наша два народа братска, а коју кроз нераскидиву везу спаја иста боја, иста вера, иста крв“, истакла је Петковић и захвалила се на подршци при реализацији манифестације Канцеларији за Косово и Метохију, амбасади Руске Федерације и Руском дому.
Професорка руског језика Ксенија Радојичић, која заједно са колегама из КОС-а неуморно ради на окупљању школа широм Србије и Републике Српске, навела је да ова манифестација све њих окупља око заједничког циља очувања руског језика, али се бави и културом, историјом и традицијом.
„Поносни смо што окупљамо школе са територије Србије и Републике Српске у којима се учи руски језик, а организовали смо и бесплатан курс руског језика у чак 11 градова“, нагласила је професорка Радојичић.
На велико задовољство и публике и организатора већ другу годину заредом учесници на манифестацији су и школе из Косовске Каменице, Цернице (општина Гњилане) и Штрпца. Срећу што су у Београду, није крио ни професор руског језика Лазар Петровић који је координатор и вођа пута децекоја су дошла из јужне српске покрајине.
„Значи нам много што делимо бину са децом из централне Србије и Војводине. Дошло је 30 деце из ове три општине који уче руски језик у својим школама. Деци се нуди могућност да бирају између три језика у школама, али пуно деце се одлучује управо за руски језик код нас, што указује да су српске и руске везе јаке, поготову у овим тешким временима“, рекао је Петровић захваливши се организаторима на позиву и Канцеларији за Косово и Метохију која је помогла њихов долазак у Београд.
Испред Удружења српско-руског пријатењства и општине Шид где су одржане ликовне колоније чија дела су изложена на манифестацији говорио је др Бранислав Малкович који је нагласио да су од 2016. до 2019. године одржане већ четири ликовне колоније под називом ВИДИЦИ где је учествовало 75 академских сликара из Србије и Русије.
„Овде смо изложили 20 слика на којима су пејзажи које су сликали наши учесници уметничке ликовне колоније док су боравили у Шиду“, навео је Малкович.
Међу учесницима музичко-сценског дела програма било је 16 школа са простора целе Србије и то:
новинар „Српског кола“
Весна Пешић